| cenumesapunaici a întrebat:

Daca ungi tigaia cu putina branza ca sa nu lipeasca si dupa pui ouale, fara ulei. Se considera prajeala? Poate adauga calorii la omleta acest lucru? este sanatos?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic ungi tigaia cu grasimea din branza. E ca si cum ai unge-o cu unt. Da, este prajeala si adauga si calorii si substante cancerigene. E mult mai sanatos sa o ungi cu ulei vegetal. Daca pastrezi limita (adica nu mananci mai des de o data la 7-10 zile aceasta omleta), nu e nici o problema

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, este prajeala. Cel mai bine este sa fierbi ouale.

| Oana92 a răspuns:

Pune putin, putin unt. Sau prepara omleta in aparat pentru waffe-acolo nu trebuie sa pui grasime (cand incalzesti aparatul pui foarte putin margarina, lasi la incalzit, apoi cureti margarina cu un servetel si in felul asta nu se lipesc aluaturile).

Si totusi, eu cred ca e exagerat sa numeri in halul asta caloriile! E ok sa eviti prajelile, dar nu poti sa te feresti de ele 100%. Ai grija ca in loc de un stil de viata sanatos risti sa dezvolti o tulburare obsesiva.

| untu a răspuns:

Prajelile nu sint sanatoase! Foloseste tigaile-minune de la www.delimano.ro! Pui numai o picatura de ulei si restul se va fierbe in suc propriu!

| Peridava a răspuns:

Brinza insasi se va topi si se va lipi de tigaie.

| K0sti a răspuns (pentru Peridava):

Corect! Greu cu bucatareala...

| Peridava a răspuns (pentru K0sti):

happy

| K0sti a răspuns (pentru Peridava):

happy

| cenumesapunaici explică:

Deci pana la urma este prajeala sau este sanatos?

| vladbiancamaria56 a răspuns:

Salut! DA, se considera prajeala pentru ca branza se va topii si se vor pone calofii putine, dar ti-as recomanda sa fierbi oul ca pe vremea bunicii. adica sa lasi apa sa de in clocot si sa spargi oul pe care il pui in apa. sper ca ti-am fost de ajutor