| RăzvannRăzviii a întrebat:

Stiu ca e o intrebare idioata, dar ce sens de rotire au ventilatoarele? laughing) Au sensul acelor de ceasornic sau cel invers al acelor de ceasornic? Multumesc. Raspunsul cel mai bun primeste funda. (am nevoie pentru calculator, tare am impresia ca am incurcat ventilatoarele rau de tot)

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E suficient sa-l deschizi si apoi sa-l inchizi, ca sa constati, cand se invarteste din ce in ce mai incet, in ce sens o face! Dar e mare inginerie. Si, in functie de marca ventilatorului, se poate invarti ori intr-un sens, ori in altul. Sunt convinsa ca ventilatoarele din Marea Britanie se invartesc in sens invers. Numai asa...de-ale dracului.

| Azµre a răspuns:

Depinde în ce poziție sunt paletele elicei! Fie spre dreapta, fie spre stânga.

| RaduBoss98 a răspuns:

Eate evident ca merge in sensul invers al acelor de ceasornic, majoritatea motoarelor fac asa.

| Sadoudia a răspuns:

Au sensul acelor de ceasornic.

| AlexCraioveanu28 a răspuns:

Tocmai am pornit ventilatorul meu si merge invers ceasului acuma nu stiu pot sa difere?