| anonim_4396 a întrebat:

De la un timp cand dau drumul la apa (la ambele robinete din casa indiferent daca e calda sau rece) + dus, apa curge incet vreo 3, 4 secunde apoi isi revine la normal, ce credeti ca se intampla? Sa se fi defectat ceva? Multumesc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai la bloc sau la casa, daca esti la bloc la ce etaj stai la ultimul? Vorbeste cu administratorul sa vezi o fi ceva defect din bloc sau ai tu instalatia defecta in casa, trebuie sa chemi un instalator apă sa vina sa vada cauza.

| mihai69 a răspuns:

Probleme posibile la hidrofor.

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de unde ai apa. Daca ai hidrofor sau pompa acestea pornesc cand sesizeaza ca presiunea minima e atinsa si pornesc

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Acest comportament al apei poate avea mai multe cauze posibile. Iată câteva dintre cele mai comune:

Presiunea apei: Dacă trăiești la un etaj superior, presiunea apei poate fi un factor. La etajele superioare, presiunea apei poate fi mai mică decât la parter sau la etajele inferioare. Acest lucru se poate manifesta prin curgerea apei mai încet la început, urmată de o creștere a debitului pe măsură ce presiunea se stabilizează.

Vârsta și starea conductelor: Conductele vechi, corodate sau cu depuneri de minerale pot reduce presiunea apei. În acest caz, ar putea fi nevoie de o inspecție și de lucrări de întreținere sau înlocuire a conductelor.

Defecte la valve: Dacă există o valvă defectă sau parțial închisă în sistemul tău de aprovizionare cu apă, acest lucru poate cauza o scădere temporară a debitului de apă.

Utilizarea simultană a apei în clădire: Dacă alți locatari folosesc apa în același timp, acest lucru ar putea cauza o scădere temporară a presiunii apei la tine.

Cel mai bine este să apelezi la un profesionist, un instalator sau o companie de apă, pentru a diagnostica și rezolva problema.

Exista un filtru pentru apa de la robinet care cucereste Romania.
Il puteti vedea aici: https://blogdeinstalatii.ro/filtrul-de-apa-pentru-robinet/