| Cortex a întrebat:

De unde as putea imprumuta o suma mica de bani, 300 lei mai exact si sa fie de incredere firma respectiva? Sa nu trebuiasca sa dau 800 lei inapoi, sa nu trebuiasca sa duc multe acte.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca intai cu rude, dupa care la careva din prieteni.
Le explici situatia creata si le spui cand crezi ca vei putea da banii inapoi, chiar si in rate.
Cine are incredere in tine, te va ajuta fara sa ceara vreo dobanda.

| Violleta2022 a răspuns:

De la parinti, rude, prieteni!
Nici o firma sau banca, nu imprumuta fara acte legale si fara dobanda!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la cunoscuti

| Cortex explică (pentru suntserios):

Ok fa-mi si mie legatura cu ei. Sper sa fie de incredere, eu le dau banii inapoi.

| suntserios a răspuns (pentru Cortex):

Sa iti fac eu legatura cu cunoscutii tai? esti pe bune?

| Cortex explică (pentru suntserios):

De ce mi-ai face legatura cu apropiatii mei? Cum ai ajuns la concluzia asta? Probabil ai crezut ca atunci cand am zis sa-mi faci legatura cu apropiatii, ma refeream la ai mei.Pai nu, ai zis "de la cunoscuti" ma gandeam ca ai tu ceva cunostinte care imprumuta bani.Eu am luat in considerare sa cer bani imprumut de la "apropiati" dar acest lucru nu este posibil.

| suntserios a răspuns (pentru Cortex):

Serios, tue esti pe bune sau ai chef de trolling?
De ce ar da cunoscutii mei bani unuei persoane de pe net?

| Cortex explică (pentru suntserios):

Nu cred ca pe mine trebuie sa ma intrebi asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Daca este o sumă mică nu are rost sa ceri la bancă sau cum sunt cei de la provident, ei ti ar da bani, dar dobînda este mare, cere bani parintilor tai ei sunt de incredere, niciun strai de pe TPU nu ti ar da tie nimic, deoarece bani imprumut se dau numai persoanelor cunoscute si de incredere, iar cei care nu te cunosc cum ar fi bancile ele vor dovezi acte si garantii ca i si mai vad banii inapoi, dar ce necaz ai de ceri cu disperare bani pe TPU? Nu ai servici? Nu ai rude, unchi veri matusi bunici, cere le lor imprumut pîna la salariu si scapi usor fara dobîndă fara acte ca esti al lor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Niciun străin

| Cortex explică (pentru CristiDinBucuresti):

La toate intrebarile tale pot sa-ti raspund printr-un cuvant:nu. Daca raspunsul ar fi fost da, nu mai purtam aceasta conversatie pe internet.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Cortex):

Nici pe internet nu o sa rezolvi problema, deoarece nimeni nu i ti va da bani.

| Cortex explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt firme care sustin ca imprumuta bani.Problema e ca nu stiu care e de incredere.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca nu iti imprumulta nimeni 300 lei ai putea sa te duci la cersit si intr-o zi ai obtine acesti bani si nici nu ai fi dator cuiva,vezi sa cersesti in puncte de intereses(restaurante, bancomate, banci, statii autobuz, supermarket etc). uneori daca ai ocazia poti sa furi si un portofel si asa iesi mult mai castigat in timp scurt, ca timpul \l inseamna bani

| Cortex explică (pentru IIIshaneIII):

Multumesc frumos pentru sfat.Primul raspuns care are legatura cu subiectul, felicitari!

| ShamelessQboy a răspuns:

Hmm, bani sunt ochiul dezamăgirii!
Eu mi-am pierdut mulți asa zisi prieteni doar pentru faptul ca le-am dat bani împrumut si nici macar nu i-am hărțuit sa mii înapoieze, pur si simplu ma evită!
În concluzie, mai bine nu le dădeam sad

| Cortex explică:

Nu cititi cu atentie nici intrebarea, nici comentariile.Scrieti sa fie scris, continuati.

| Cortex explică:

Multumesc tuturor ce mi-au raspuns, chiar daca nu s-au straduit prea mult sa inteleaga ce intreb eu de fapt, se pare ca pana la urma cea mai buna metoda a fost sa iau din banii mei.

| b4stefa a răspuns:

De la Mamaterezolva Bank
cere-i mamei tale...ele mereu au bani "pentru zile negre"