| UmbraDeVulpe a întrebat:

Deci nu mai stiu, innebunesc... Explicati-mi va rog cum sa fac cu hainele ca sa nu mai iasa niciodata culoarea din nici una, ca nu stiu eu sa le spal si am cam stricat iar o haina, bine, inca e buna de purtat ca nu am stricat-o asa tare, dar o voi strica. Deci va rog ajutati-ma si explicati-mi in asa fel incat sa pot prinde si sa nu mai stric hainelestraight face ca daca nu le spal eu nu le mai spala nimeni. Asa in masina de spalat

40 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le speli conform instructiunilor de pe fiecare haina, ca toate au etichete la interior, cu indicatii de spalare.

Atentie, nu toate hainele se pot spala la masina de spalat rufe ori cu apa calda sau fierbinte, ca ies culorile ori se labarteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Corect!
Hainele albe NU se amesteca niciodata cu negrele, rosiile sau celelete culori.
Pe unele scrie ca se spala cu apa calduta, la altele ca nu se storc... asadar trebuie sa urmezi intocmai intructiunile mentionate pe prosus, ca sa ai haine frumoase si nedeteriorate, cat mai multa vreme.
Asta facem si noi femeile, mamele, care spalam rufele, le sortam intai, sa nu iasa la spalat culorile, sau apa sa fie prea fierbinte, ca ies culorile.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Sunt anumite haine care au aplicatii pe ele de vopsea, margele ori paiete, care nu se storc si asta scrie pe eticheta aceea.
Daca nu scrie, inseamna ca acelea se storc normal.

| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Citeste cu atentie aici ca sa te lamuresti.Ai inclusiv simbolurile care apar pe eticheta, sa stii ce inseamna:

https://www.arctic.ro/blog/7-sfaturi-pentru-impiedica-decolorarea-hainelor/

https://www.arctic.ro/......tichetele/

https://minikar.ru/......ayushchih/

Spor.Si poti lua in considerare sa mai rogi membri ai familiei sa te ajute.Sau e treaba ta sa te ocupi de rufe?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cele rosii pot uneori sa scoata culoare, de aceea este indicat sa se spele separat de restul hainelor.
Ca de iese pe una verde sau galbena, atunci se pateaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Albele se spala separat
Rosiile se spala separat
Negrele se spala separat
Restul culorile se pot amesteca.

Doar daca esti sigur ca cele negre nu ies deloc la spalat, atunci poti sa le speli impreuna cu cele colorate, la temperatura apei sub 60 grade.

| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Scrie in linkurile de mai sus ce poti amesteca.Dar vad ca nu te-ai obosit sa citesti.,, De exemplu, spala hainele rosii impreuna cu cele mov sau verzi, iar pe cele galbene cu cele roz. Ia in considerare si indicatiile inscrise pe eticheta.''

Si nu ai de ce sa te temi. Daca nu te ocupi acum nu vei sti nici pe viitor, nu vei avea experienta.Din greseli se invata.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ai ce face.Majoritatea hainelor sunt facute pentru magazine fast fashion si inevitabil se vor decolora, scamosa, rupe etc.

| dullcat a răspuns:

Ai putea sa mai dai niste detalii despre ce haine e vorba, cat au costat, materiale, cum le pui la spalat etc, daca vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Le sortezi pe culori? Mai bine ai da la 30 de grade daca tot ai probleme.Ai respectat eticheta?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu e ok.Trebuie sa respecti eticheta.Scrie acolo daca sunt necesare 30 de grade sau e ok si 40.Ca sa reduci riscul de a se decolora, incearca pe viitor sa setezi temperatura la 30 si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Le speli la 30 grade, program scurt sau program delicate, folosești detergent special pentru haine închise la culoare de exemplu respectiv pentru haine deschise la culoare. Hainele cu care stai pe acasă, cearceafuri, prosoape, șosete, le speli speli separat la 60 de grade. Învață să asortezi hainele pe culori și pe categorii, și în funcție de asta alegi programul de la mașină de spălat. Poți seta inclusiv ca stoarcerea sa fie mai mare sau mai slaba.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spală DOAR cu apă rece.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

0 grade. Eu toate tricourile care sunt doar transpirate le spăl cu apă rece și detergent bun

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Exact.
Eu am foarte multe tricouri și haine care-mi plac.
Le-am spălat întotdeauna cu apă rece și niciodată n-am stricat ceva.
O singură dată s-a întâmplat ceva ce încă regret. Eram la un hotel în România și in criză de timp. Am rugat menajera dacă-mi poate spală câteva haine si ceva tricouri, contra cost, plus ciubuc. Am rugat-o să le pună cu apă rece. Ce zici că mi-a stricat toate tricouri. De atunci nu mai las pe nimeni sa-mi spele ceva, Cu excepția soției

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Dacă folosești apă rece. poți amesteca orice culoare cu albele. Nimic nu se decolorează, nimic nu se strănge sau intinde

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

????

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Realizezi de căte ori ai pus aceiași intrebare? Eu incep să presupun că nu numai de haine curate ai nevoie, Dar și de-o echipă bună și numeroasă de Doctori Psihiatri din Viena,, LOL

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Hainele se decolorează datorită faptului că nu sunt folosite materiale de calitate indiferent de etichetă, marcă. Nu se respectă în procesul de fabricație ale materialelor toate etapele de vopsire, produsele folosite la vopsire sunt de slabă calitate, plus există riscul să fie produse vopsite ulterior procesului de asamblare.
Dar, trebuie respectate culorile, etichetele, dar și detergentul folosit, și să nu abuzați de clor.

| Smmo a răspuns:

Orice ai face tu, hainele albe se vor ingalbeni in timp si hainele colorate se vor decolora. Poti doar sa incetinesti procesul. Ai rabdare, in timp iti dai seama care cu care merge. Tuturor ni se mai intampla sa mai stricam cate o rufa din cand in cand.

La prima spalare, din multe haine iese o parte din colorant, asa ca e bine ori sa o speli de mana ori cu alte haine de aceeasi culoare, ca sa nu te trezesti ca iti pateaza alte haine.
Daca vrei sa pui vreo haina la inmuiat, sa nu o lasi mai mult de o ora-doua.

Hainele inchise la culoare (maro-verde inchis-bleumarin -negru-mov) le poti spala cu detergent pentru rufe inchise la culoare, cum ar fi asta:
https://www.dm.ro/......76474.html
sau, daca nu ai, pentru rufe colorate (si sa nu pui altceva in masina de ex. Vanish sau alt inalbitor). Le pui la 30 de grade la programul cel mai scurt pe care il ai, de 15-30 minute.

Hainele colorate le grupezi si tu cat de cat (roz-rosu-oranj; verde-turcuaz) si le speli cu detergent pentru rufe colorate, cum este asta care revigoreaza culoarea
https://www.mega-image.ro/......ml/p/34482
si daca au pete, pui putin Vanish pentru rufe colorate.

Hainele deschise la culoare (bej-galben-verde deschis-lila) le speli cu detergent pentru rufe colorate.

Hainele albe le speli cu detergent pentru rufe albe
https://altex.ro/......LAMSP2240/
si daca este nevoie pui putin Vanish pentru rufe albe.

P.S. La 0 grade apa este cam... solida. Tu spala in general la 30-40 ca e ok.
Din unele haine, cum sunt puloverele de lana vopsite, iese si la temperatura asta din vopsea si trebuie manevrate cu grija, de aceea se spala rar si nu cu masina.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La 0 grade nu poti spala, apa este solida. Daca vrei tu sa speli in apa rece, verifica pe punga/sticla de detergent pe care o ai care este temperatura minima la care are efect si foloseste apa la acea temperatura.