| idontgiveafuck2344 a întrebat:

am o rochie formata din doua parti : alb si negru, materialul fiind 65% poliester si 35% viscose.Problmea e ca vreau sa o spal, si imi e frica sa nu iasa culoarea neagra si albul rochie sa devina negru.Credeti ca o pot spala normal, la masina de spalat sau cum sa o spal?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Încearcă la început, jos la poală, doar partea neagră să o moi în apă. Chiar, cumva să o ți, măcar o jumătate de oră. Dacă după acel timp apa este limpede, poți să o speli manual, cu apa de la robinet, e destul de călduță, fără clor, înălbitor și un detergent manual, eventual pentru culori albe. Nu aș recomanda mașina de spălat, căci pot ieși culorile. Și, manual, spală cu grijă și fi cu ochii pe lighean. Cum vezi ceva suspect, o scoți din apă, o clătești, nu o storci și o lași să se scurgă pe un umeraș. Succes!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spal-o de mana, cu apa doar un pic calduta. Nu va pati nimic

| MadRaven a răspuns:

Nu pune în niciun caz la mașina de spălat că în caz că se întâmplă ceva observi abia când o scoți.
Eu rochiile "sensibile" le spăl doar la mână, în apă normală, de la robinet, nu caldă. Pun doar lenor în apă să îi dea miros plăcut, și o spăl încet la mână, apoi o clătesc și nu o storc.
O scutur putin să curgă din apă apoi o pun pe umeraș și o pun pe sârmă. Dacă ești la bloc, pune un lighean sub ea cât o lași la uscat că o să curgă apă din ea având în vedere că nu e stoarsă.
Baftă!