| marcela_iordan a întrebat:

E ok sa mananci carne de pui care a stat in congelator un an?

Răspuns Câştigător
| Bogdana_stanciu a răspuns:

Nu se strica, numai sa nu o tot dezgheti si sa o recongelezi...

8 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

daca puiul a fost tinut intr-un congelator de uz casnic nu se poate consuma (valabilitatea este de doar 6 luni), daca insa puiul a fost tinut intr-un congelator comercial care ajunge la -18 grade atunci poate sa fie consumat chiar si dupa un an. straight face

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Normal ca nu e ok. puiul chiar daca a stat congelat, dar este o perioada prea mare de timp. poti face toxiinfectie alimentara sau alte boli.eu iti recomand sa nu il mai mananci.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

si daca spui ca puiul a stat un an inseamna ca fost decongelat de mai multe deoarece ai dezghetat congelatorul sa-l cureti.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Unii zic ca unele alimente pot fi congelate pana la doi ani. Necazul e ca nu stii cat timp a stat in congelator inainte de a o cumpara si in ce conditii au fost congelate... Oricum mie nu-mi place cand carnea isi schimba nuanta si mi-e frica s-o consum. Carnea de porc stiu (din cauza ca e mai grasa) ca termenul de valabilitate ar fi mai mic de vreo 6 luni... pe unele frigidere scrie.
http://www.farmfrites.ro/obsah/avantajele-alimentelor-congelate-36.html
http://www.preferatele.com/docs/economie/2/carnea--conservarea-23.php

carla
| carla a răspuns:

Sincer..Marcela eu n-as papa asa ceva. Nu este sanatos dupa atata timp.

| samur1 a răspuns:

Nu prea!

| alexutzza_3733 a răspuns:

Mai sincer eu nu as manca asa ceva...si normal k nu este ok. un an este prea mult.probabil k puiul a mai fost si dezghetat cand ai curatat congelatorul...

| ionel_adelin a răspuns:

Banuiesc ca e ok, din moment ce s-a mancat carne de mamut congelata in Alpi de mii de ani! happy