| Aldutssss31 a întrebat:

Daca am in congelator carne care a expirat dar a stat in congelator dinainte sa expire iar dupa ce am facut o nu miroase urat, e comestibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dezgheat-o si vezi daca miroase urat.

| Simpatic a răspuns:

Da este comestibila, prin congelare ea isi pastreaza proprietatile comestibile multi timp.Si de unde stii ca a expirat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca a expirat arunca o ca faci o toxiinfectie alimentară de toata frumusețea.

| sierra1 a răspuns:

"carne care a expirat...e comestibila?"

sigur că e dar dacă te RESPECȚI, o arunci la câini. Dacă nu, poftă mare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă nu miroase urât, ea conține destule bacterii care se dezvoltă și la frig. De aceea e comestibilă dar nu este recomandabil.

| Floridori a răspuns:

Daca este carne tocata si nu ai tinut-o mai mult de 4 luni sau carne de pui, porc, vita sau curcan, bucati intregi, si nu au fost tinute mai mult de 6 luni, atunci este comestibila.
Bineinteles ca orice carne refrigerata are un termen de valabilitate de doar cateva zile.Acest termen este valabil si se refera la conditiile refrigerarii.Atunci cand o pui la congelator, desigur ca va depasi acel termen de valabilitate de pe pachet.Important este sa nu depaseasca 4, respectiv 6 luni.Chiar daca depaseste usor, inca este comestibila, dar isi va pierde din gust si proprietati.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mâncat genul ăsta de carne și a fost ok, dar nu mă încântă ideea.

| Refresh0 a răspuns:

E comestibila, dar fiind expirata nu e recomandat sa o mănânci.