| ..pYtBulL.. a întrebat:

E sanatos sa mananci fara paine? Argumentati

Răspuns Câştigător
| Alexandra. a răspuns:

Bineinteles ca este sanatos.Scazi din calorii, painea are multe calorii(cea alba)si se poate manca fara paine...multi zic ca iti trebuie vointa, dar nu, poti face asta, e simplu...De exemplu, eu pana acum, azi, nu am mancat deloc paine si nici nu mi-e pofta.
Un alt motiv pentru a renunta la painea cumparata de la magazin, deoarece baga tot felul de porcarii, chimicale, cum credeti voi ca este painea asa frumoasa si umflata? De fapt este ceva nesanatos.
Totusi, cei ce nu pot renunta la paine, pot face painea in casa... e mult mai sigur si sanatos.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asa si asa! Nu neaparat fara paine de loc. Dar daca folosesti si altceva in loc de paine(care are si ea rolul ei) ca mamaliga, cartofi fierti, paste sau orez se presupune ca vei slabi sau te vei mentine in forma buna! Dar parerile sunt impartite:
http://www.mami.ro/......paine.html
http://www.acasatv.ro/......esiei.html

mira
| mira a răspuns:

Nu este sanatos deloc.Omul are nevoie de macar trei felii de paine pe zi pentru aportul de proteine si vitamina B.Este de preferat painea neagra fiindca are mai multi nutrienti si fibra.

| BubuLina999 a răspuns:

Nu cred ca este sanatos... din cand in cand organismul mai are nevoie si de putina paine

| Catalion a răspuns:

E sanatos sa manaci putina paine si nu multa.

| Mihai_2777 a răspuns:

NU, ia si cu paine ca nu strica da nu in exces

| aleks4ever a răspuns:

Dupa parerea mea nu prea este sanatos, pentru ca si painea are partea ei de vitamine...insa nici sa mananci paine foarte multa, cate putina

| Prezidentul a răspuns:

Nu call meu este sanatos sa mananci fara paine, cel putin 3 felii pe saptamana (ex: luni/miercuri si vineri; daca vrei sa ti dieta)

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

De sigur, nu e nici o problema in asta, adica nu obtii boli sau ceva...
Clar ca daca mananci cu piine ai un organizm mai organizat, puternic, sanatos, si intodeauna cu multa energie.Eu la fel maninc fara piine, doar citeodata imi aduc aminte de ea, dar vreau sa zic ca sunt in forma si nimic nu ma doboara, sper ca raspunsul meu nu este in zadar...