| Silvia93 a întrebat:

E sanatos sa mananci zilnic la mic dejun oua? (omleta / fierte)

Răspuns Câştigător
| RockPassion94 a răspuns:

Ouăle conțin o mulțime de substanțe nutritive și sunt recomandate în special pentru micul dejun, însă contează foarte mult și modul de preparare, dar și frecvența cu care le consumi.

Omleta făcută în ulei nu e prea sănătoasă, plus că are o mulțime de calorii. Totodată, e cunoscut faptul că prăjelile îngreunează digestia.

Eu îți recomand ochiurile în apă, sunt delicioase și foarte sănătoase. Uite rețeta: http://da-retete.blogspot.ro/2010/06/ochuri-in-apa-oua-romanesti.html

În ceea ce privește consumul zilnic de ouă, sunt de părere că moderația ar trebui să fie deviza care să te ghideze în alegerea oricărui tip de mâncare.

Sper că te-am lămurit!

| Silvia93 explică (pentru RockPassion94):

Pe youtube (judyslife - o familie cu 3 fetite mici) mananca in fiecare zi omleta la mic dejun dar consuma multe fructe. Probabil pentru ei e normal si bine..totusi
multumesc de raspuns :*

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine dar daca iti apar bube le raresti deoarece inseamna alergie la oua in supradoza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot consuma maxim 6-7 ouă/săptămână, sau cel puţin 1 ou/zi; de asemenea, se recomandă să NU depăşeşti cantitatea de 2 ouă/zi.

IDEAL ar fi un consum MEDIU de 3-4 ouă/săptămână, împărţite în două mese, cu o "pauză" de 3-4 zile între ele.

Pentru detalii vezi articolele de la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/ouale-si-colesterolul-163488.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-oua_3813

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| MadaMadalici a răspuns:

Nu, nu e sanatos. E ok sa mananci de 2 maxim 3 ori pe saptamana dar nu mai mult. Poti manca branza, rosii, sunca cereale cu lapte, iaurt cu banana si stafide etc.

| Mediocre a răspuns:

Nu e chiar bine in fiecare dimineata. Trebuie sa variezi.

| Eugen866 a răspuns:

Daca esti sanatos poti sa mananci in fiecare zi dar nu recomand. oul face si rau nu numai bine

| rebelayoss a răspuns:

Nu prea e bine sa mananci in fiecare zi, dar daca mananci o zi da o zi nu e mai sanatos