| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Este normal să plătesc 300 de lei factura la gaz pentru o garsonieră? temperatura
medie a fost de 18-19 grade.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca blocul nu e izolat e destul de normal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai o centrala dezastru si izolatie din parti, din pacate da...

| relian a răspuns:

Este normal? Daca consumi cine vrei sa plateasca, vecinu laughing Nimci nu-i bun, daca nu ai locuinta izolata bine. Vrei sa platesti mai nimic, inzoleaza locuinta bine, decat sa dai banii la gaz, sau la mai stiu eu ce centrala, pentru ca indiferent ce centrala vei avea si naveta spatiala, gtot la fel va consuma.

Bagi bani in izolare, apoi restul conteaza mai putin, uneori nici nu mai trebuie sa faci caldura.

Odata am facut un fel de camera de vara, asta in RO cu bucatarie, dar am izolat atit de bine, inct vara in iunie, trebuia sa bag ceva in priza era f frig inauntru laughing iar iarna nu mai bagam nimic, doar cand aeriseam.
La fel cunosc pe cineva in Ro iarna nu face focu, asa sta.Bine nu are in casa 20 de grade, dar nici frig rau nu este.
Doar ca omu a izolat la interior, a facut pereti din aia din profile, a indesat acolo bata la balamuc, apoi a pus rigips peste si iarna nu consuma mai nimic.
Ce ce iarna este acum in Ro daca ai o izolatie de asta cum spun, la interior, o sa consumi mai nimic cu caldura.

Romanii de aia is rupti in gura cu caldura, au cazemate de betoane, boltari, beton si sus si jos si pereti, iti dai seama ca stai ca in frigider acolo laughing

Trebuie sa cauti sa tii oprice beton departe de interiorul locuintei, sa nu ai in interior beton deloc, sa il izolezi termic, sa il ascunzi, asa veio mentine caldura mai mult timp acolo.
Izolarea la exterior in cazul locuintelor din RO este pistol cu apa. bani irositi.

| carevaescu a răspuns:

Vezi pe factura cati MW sau m3 ai consumat. Si daca ne spui si noua, iti putem da o parere.

| Dragobeta a răspuns:

18-19 grade nu ne spune mare lucru.
Daca e bloc din beton, neizolat, consuma mult sa ajunga la temperatura asta. Si cate ore merge centrala? Poate sa mearga non-stop sa faca 18 grade si zic ca ai platit putin. Dar daca merge o ora pe zi, ai platit foarte mult.
Apoi, apa calda. Cate dusuri faci si cat de lungi?
Folosesti des cuptorul aragazului? Si ala consuma cat incalzirea sau mai mult.
Nu conteaza garsoniera sau 4 camere, ci cat consumi.
Eu la 3 camere am dat pentru luna trecuta 200 lei. Incalzirea deja merge iar la dus nu fac economie. In schimb, blocul este din caramida si izolat.