| osmaea a întrebat:

Eu am un pat de culoare verde tapitat cu catifea și as vrea sa schimb culoarea in negru, dar nu as vrea să înlocuiesc patul. Ca sa vopsesc catifeaua (daca este posibil) îmi trebuie vopsea specială?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hm, negru. „Frumoasă" culoare. Nu vopsi nimic, cumpara husa neagra.
Peretii camerei, ce culoare au, tot neagră?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il strici nu vopsi nimic nu te pricepi, trebuie tapițat cu alt material sau cumpăra ti o husa care o pui pe pat si gata.

| dullcat a răspuns:

Da, trebuie vopsea speciala, altfel nu se fixexaza si se ia pe haine/piele. Daca materialul ala de care zici e sintetic, trebuie sa alegi ceva potrivit, caaci difera fata de vopseaua pentru materiale naturale.

Pe net gasesti exemple daca vei caura dupa cuvinte cheie(preferabil in engleza), insa tot trebuie sa o desprinzi de pe tablie si sa o vopsesti prin fierbere, apoi sa o reatasezi. Daca te gandesti la un spray sau ceva care se poate aplica direct, nu stiu cat succes vei avea.
https://ro.thewelcomeplace.net/4285-how-to-dye-velvet-fabric.html

| Fatamuntilor a răspuns:

Schimbi tapitaria in culoarea aia!
totusi e bine sa stii ca culorile inchise ingusteaza spatiul

| newaccountbye a răspuns:

Nu este recomandat să vopsești catifeaua, deoarece acest lucru poate deteriora materialul. În schimb, poți schimba tăblia cu una de culoare dorita, dar dacă ai tot patul tapitat verde, nu cred ca ar fi prea estetic.
Înainte de a face acest lucru, trebuie să te asiguri că tăblia este compatibilă cu patul tău și că poate fi schimbată fără a afecta structura patului. De asemenea, trebuie să iei în considerare costurile și timpul necesar pentru a schimba tăblia.