| laptedetara a întrebat:

Frisca vegetala e tot frisca de post si daca scrie pe cutie "proteine din lapte"? Am vazut ca multi folosesc din asta pentru prajituri de post, dar parca nu prea ma incumet.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tot ceea ce contine proteina din lapte si anume Cazeina (caseina) sau un compus al acesteia cu sodiu sau potasiu( sodium caseinat sau potassium caseinat) nu poate fi considerat un aliment "de post ". Pana si frisca "Hulala", asa zisa vegetala ( pentru ca contine grasimi vegetale hidrogenate 27%!), la capitolul proteina apare, pe eticheta, acel caseinat de sodiu ( o proteina extrasa din zer printr-un procedeu chimic).

P.S - lactoza, despre care-ti spunea userul SindyR, nu este o proteina! ---ar fi trebuit sa stie din cultura sa generala ca tot ceea ce se termina in "oza" sunt glucide (monozaharide): glucoza, maltoza, fructoza, zaharoza.

| laptedetara explică (pentru alessia5158):

Merci ca m-ai lamurit! happy

| SindyR a răspuns:

Proteinele din lapte sun lactozele alea si sunt de frupt. Adica nu sunt de post pe romaneste. Bafta!

| laptedetara explică (pentru SindyR):

Merci:*

| SindyR a răspuns (pentru laptedetara):

Oricand, orice pentru oricinetongue. Ma bucur ca ti-am fost de folos.

| aurasauras a răspuns:

Hulala e de post

| laptedetara explică (pentru aurasauras):

Asta am crezut si eu dar... are proteine din lapte=nu e de post...

| aurasauras a răspuns (pentru laptedetara):

Sunt de acord cu alessia dar crezi ca sta cineva sa extraga proteina din zer si apoi sa o adauge in frisca? Nu, este o substanta facuta in laborator care nu a avut contact in viata ei cu un animal.

| laptedetara explică (pentru aurasauras):

Posibil...traim in Romania!

| Alcaziu_Cristina_1980 a răspuns:

Am si eu aceeasi dilema! Motivul: copil alergic la proteina laptelui de vaca.
Iar Dnei / Drei SindyR am un mesaj:,, Daca taceai filosof ramaneai": proteina din lapte NU e acelasi lucru cu lactoza din lapte, care este zaharatul sau glucoza din lapte! Principiile alimentare se impart in: glucide, lipide, proteine, macroelemente (sodiu, potasiu, clor, calciu, fosfor, magneziu, sulf), microelemente (fier, zinc, cupru, cobalt, molibden, mangan, iod), vitamine.
Deci glucide ≠ proteine.
Bravo Alesiiei! abia acum am vazut ca a mai raspuns cineva la stupiditatea Drei SindyR.