| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ce va mai gatesc mamicile?batting eyelashes

Mama nu mai are idei si ma tot pune sa-i caut retete da nu gasesc nimic interesant... poate-mi dati voi niste idei.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

O să îți dau 2 idei pentru mâncăruri din pui : pui thailandez cu sos de curry, și tortellini cu pui.
Rețetele pe care le voi scrie, sunt copiate de mine de pe o revistă pe care am citit-o demult, datorită faptului că pozele situate lângă rețete mi-au stârnit interesul și le-am încercat. Este adevărat că nu sunt „AS" în bucătărie, de fapt sunt începătoare.
Rețetă pui thailandez cu sos de curry:
Ai nevoie de 1 pui potrivit, 250 g orez cu bobul lunguieț, o ceapă potrivită, praf/pastă de curry, 2 linguri ulei de măsline, o cutie 250 ml lapte de cocos (opțional),pătrunjel verde tocat, sare și piper.
Se toacă mărunt ceapa, se călește în ulei bine încins până când devine sticloasă, apoi se adaugă orezul spălat și bine scurs.
Se călesc împreună 2-3 minute, la foc iute, amestecând permanent. Se adaugă o cană de apă fierbinte și laptele de cocos(opțional) și se lasă să fiarbă 10-15 minute, la foc mic.
Dacă este nevoie, se mai adaugă apă. Se ia deoparte de pe foc și se lasă acoperit să se umfle.
Se spală carnea, se zvântă, se porționează,se condimentează cu sare și piper,după gust,și se prăjește împreună cu pastă sau cu praf de curry, după gust, până este bine pătrunsă.
Se adaugă puțină supă de pui și se lasă să fiarbă înăbușit câteva minute. Se ia deoparte de pe foc.
Se afânează orezul cu furculița și se așează pe un platou cald.În mijlocul lui se așează carnea cu sos de curry, se presară cu pătrunjel verde tocat mărunt, și se servește.
Pare puțin dificilă, însă nu este având în vedere că îți va lua maxim o oră să o prepari.
Și acum, Tortellini cu pui:
Ai nevoie de 300g piept pui, 300g tortellini, 200g smântână de gătit, 2 linguri făină, 2-3 căței usturoi, 1 legătură de pătrunjel.3 linguri parmezan, 3 linguri ulei măsline, sare și piper.
Se pun tortellini la fiert în apă clocotită cu sare și se fierb cca.10-15 minute.
Când sunt gata, se scot într-o strecurătoare,se clătesc sub jet de apă rece și se pun la scurs.
Pipetul de pui se taie felii subțiri, se unge cu ulei de măsline și se presară cu sare și piper, după gust.
Se frig feliile de carne într-o tigaie de teflon (e ideal dacă ai Dry Cooker sau Hot Pan) sau pe grătar,apoi se taie fâșii subțiri.
Se curăță usturoiul, se zdrobește cu lama unui cuțit și se călește într-o tigaie cu ulei încins, după care se scoate.
Se adaugă peste ulei smântâna amestecată cu făina și se dă sosul în câteva clocote.
Se adaugă pastele scurse,pieptul de pui,pătrunjel tocat fin, parmezanul și se lasă pe foc un minut, cât să pătrundă aromele.
Se servesc calde.
Dacă ți-am făcut poftă, și o vei ruga pe mama ta să-ți gătească aceste mâncăruri,
Bon appétit!

8 răspunsuri:
| reteteculinare a răspuns:

Uite aici niste retete culinare interesante - http://invatasigateste.blogspot.com/

| MenInShadow a răspuns:

Mankare de cartofi, supa, copane, peste prajit, peste la cuptor, pui umput, pui la tigaie(adica copane prajite, nu la cuptor),spaggety,, macaroane cu branza, ciorba de porc, ciorba de pastai, ciorba de oase, ciorba de cartofi(nu e prea misto, nu-mi prea place, cel putin mie).
Si cam atat, nu prea mai am idei, carne de porc la cuptor, cam atat.

| georginika a răspuns:

Mamica ta ar putea face o musaca drooling. Iumiiii.

| Remus82 a răspuns:

Http://www.retete-gustoase.ro/......-la-cuptor
sa-ti faca pasta la cuptor.

| JustInCase_1628 a răspuns:

Varza dulce cu afumatura, Ciorba de salata cu kaiser, chiftelute marinate. Inspira-te de aici : http://gospodini.blogspot.com/, e blogul meu preferat

| lSchizo a răspuns:

Ghiveci
Mancare d cartofi
Spaghete
Orez cu laptic =p~

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Dă click pe http://lecturirecenzate.ro/ şi apoi, la butonul "În weekend, Zina spune", pe Reţete culinare. Vei găsi nişte mâncăruri delicioase, crede-mă!

| Soinlove a răspuns:

Lasagnia love struck