| Ionelus33 a întrebat:

Hey TPU, va rog imi dati si mie idei de mancare gatita sau retete pentru regimul de gastrita.Nu stiu ce sa mai gatesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum peste 40 de ani cand mi-au descoperit mie gastrita o doamna doctor (Dumnezeu s-o odihneasca!) ruda cu mine, mi-a spus: mananca orice si ce vezi ca-ti face rau nu mai manca. Fereste-te de prajeli, condimente puternice (ardei iute, boia iute, etc)! Peste ani aparuse un medicament numit Gastosidin si mi s-a indicat sa fac o cura cu acel medicament pe principiul: 2 capsule seara, 3 saptamani, o saptamana pauza si iarasi 3 saptamani cu 2 capsule.
Eu zic sa mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la specialist! Pentru tratament fara sfat medic ia antiacide:
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/afectiuni-digestive/antiacide/
Medicul, insa, iti poate propune medicamente din categoria medicamentelor care blocheaza Histamina 2 (H2) sau inhibitori ai pompei de protoni (IPP). Cu acestea din urma poti face tratament conform prescriptiei medicale sau din cutie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Eu nu mai am probleme mari cu gastrita.

| Violleta2022 a răspuns:

La gastrita trebuie sa eviti a manca urmatoarele: grasimile, sosurile de orice fel, prejelile( cartofi prajiti, carne prajita sau carnati prajiti), tocaturile (ex: salamuri, carnati, chiftele, sarmale, harmurgheri), afumaturile (salamuri, sunci, branzeturi afumate, cascavaluri) si sucurile.
Se recoamnda: supe de casa, ciorbe, vegetale fierte, gratinate ori facute pe gratar (fara sosuri), carne slaba pe gratar sau fiarta, peste pe gratar sau in cuptor cu legume, ou fiert, ficatel de pui fiert, pipote fierte cu piure de cartofi.
Ca bauturi recomandate si permise: doar apa plata (fara acid) si ceaiuri de plante.
Sanatate maxima!

| Ionelus33 explică (pentru Violleta2022):

Ce sa va zic.ma luat de 2 luni jumate.am facut endiscopie colon am gastrita eroziva.tot ce a spus doamna sa nu mananc sa nu beau deja le fac de 2 luni.tin regim destul de strict.mi s-a dat tratament o schema cu gastrofait nexium debridat famotidina degeaba.acum am emanera si motilium. durerile sau diminuat sunt acceptabile dar greata si lipsa poftei de mancare persista.am slabit pentru ca si ma alimentez putin si plus de la regim.simt cum ma tooesc pe picioare si nu stiu cum sa fac ce sa fac sa imi revin.am tot incercat bianacid gaviscon pepsane.am zile bunicele dar zile care ma darama.ma simt slabita si nu gresesc la alimentatie.e groznic si nu pot rezolva problema.am fost la 2 gastro.atat zice tine regimul si tratam, deja un tratament l-am terminat altul mai am cel cu emanera vreo 17 zile.ca nu se ea decat o pastila pe zi.chiar nu imi explic dc nu imi revin si ce pot face

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionelus33):

Tu ai tratament doar de 2 luni incoace, dar gastrita o ai de ani de zile si ai ignorat-o pana s-a agravat.
Acum iti va lua cel putin 6 luni sa ajungi pe linia de plutire si cine stie cat sa te vindeci, dar de acum inainte va trebuii sa tii un regim alimentar sever si sa elimini tot ce medicul ti-a interzis din alimentatie.
te sfatuiesc sa apelezi si la un tratament naturist de ceaiuri si plante, care luat in paralele cu pastilele de stomac, ajuta la vindecarea gastritei, functionarea normala a stomacului si revenirea poftei de mancare.

Ai cumva Helicobacter Pylori?
Ti-ai facut test pentru depistarea acestei bacterii in stomac?
Daca nu, te sfatuiesc sa o faci la orice cabinet de analize medicale, doarece este f importanta, fiindca este responsabila de gastrita acuta si ulcer. Exista deja tratament cu antibiotice pentru aceasta bacterie, care iti salveaza sanatatea, dar trebueis a stii sigur daca o ai sau nu.
Se fac 2 teste pentru detectarea bacteriei HP (Helicobacter Pylori) una este sa sufli intr-un balon, cealalata este extrasa din sange.
Te sfatuiesc sa faci acea analiza din sange, pentru ca este mai precisa.

| Ionelus33 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos de raspuns.da am 2 endoscopii facute si cu analiza pentru helycobacter din stomac negativa si am facut si din scaun analiza care e tot negativa.crizele de durere sau mai diminuat doar dimin am ff tare durerea.in schimb am slabit destul de brusc de 2 luni jumate aproape 3. am facut endoscopii 2 si colonoscopie.eco la organe.tin regim strict de atunci doar banane carne pe grill la apa fiarta orez salata.pastile am terminat o schema cu nexium debridat famotidina si gastrofait acum mi s-a dat emanera si motilium normix si ibutin pentru ca am avut o criza de diaree o zii si au zis ca sindrom colon iritabil. Culmea ca cu 2 sapt la endoscopie a zis ca nu am nimic decat mici hemoroizi interni de la apisodul cu scaunele nu am mai facut din contra sunt un pic constipata de la medicamente.la endoscopie gastrita hiperacida.nu am reflux.singura chestie e ca nu pot manca nu am pofta ce gust imi vine sa vomit am o stare permanenta de voma si ma simt ff slabita simt ca ma topesc pe picioare.