| Madutzza98 a întrebat:

Hei TPU, lucrez la o firma de 7 luni, si sunt însărcinată in luna a 2 a (8 sapt). Dacă merg in continuare la munca pana la 7 luni de sarcina si se fac 12 luni de munca intru in prenatal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul si indemnizatia de maternitate, de 126 de zile, format din concediul prenatal si postnatal (de lauzie) este nevoie sa ai doar o luna lucrata, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;"
"ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."
Daca lucrezi 12 luni vei putea beneficia si de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti cere medicului un certificatul medical pentru concediu prenatal cu cel mult 63 de zile calendaristice inainte de data estimata a nasterii. Durata totala a concediului de maternitate este de 126 de zile calendaristice. Acestea pot fi impartite in mod egal ( 63 pentru sarcină, acordate înainte de naștere, și 63 pentru lăuzie, acordate după naștere). Exista si posibilitatea compensarii intre ele a celor doua perioade, daca doresti acest lucru! ----impartirea zilelor de concediu inainte si după nastere trebuie sa se faca in asa fel încat durata minima a concediului de lauzie sa fie obligatoriu de 42 de zile calendaristice.

p.s.In cazul in care nu sunt motive medicale care sa recomande efectuarea in intregime a celor 63 de zile inainte de nastere, eu te-as sfatui sa pastrezi din ele pentru perioada post natala--- vei avea nevoie pentru bebelusul tau!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie discutat cu HR-ul companiei