| anonim_4396 a întrebat:

Pe scurt va spun povestea mea ca pe urma cine doreste sa ma sfatuiasca in aceasta problema. Deci, sunt insarcinata in luna a 3-a si lucrez la o firma, am contract nedeterminat, prbl. este ca aceasta firma se va retrage din Ro pana in septembrie iar septembrie este exact luna in care eu trebuia sa ies in concediu prenatal(7-9 luni). O sa iau salarul compensatoriu pe 4 luni ceea ce este ok dar nu stiu exact ce se va intampla dupa a 7-a luna. Adica bun, imi iau leafa pe 4 luni dar ce fac pe urma, imi este teama sa nu pierd aia 2 ani pentru cresterea copilului din cauza ca raman fara servici exact in acest moment critic. Tipa de la resurse umane mi-a spus sa ma bag in somaj dar mi se pare ciudat, eu sunt gravida nu somera, ei pleaca nu eu mi-am dorit asta si tocmai acum. Cine ma poate sfatui ce sa fac pentru ca chiar nu stiu care sunt pasii de urmat in aceasta situatie. Este si prima mea sarcina. Va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca apuci sa intri in concediu prenatal (o poti face cu cel mult 84 de zile inainte de nastere) atunci nu va fi nici o problema, vei avea si concediu pentru lehuzie si concediu pentru cresterea copilului.
Oricum, daca desfacerea CIM este pentru incetarea activitatii firmei atunci ai dreptul la somaj, deoarece incetarea acestuia este la initiativa angajatorului si fara ca tu sa fii vinovata, bineinteles daca ai cel putin 1 an stagiu de cotizare in ultimii 2 ani.