| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Hei, va rog sa ma ajutati urgent! Am o bratara din argint care se innegrise si am cautat pe net metode de a o curata, am incercat cu pasta de dinti si otet si nimic. acum am gasit asta "
Pentru a reda strălucirea argintului foloseşte detergent de rufe pudră. Ia un bol mediu şi tapetează-l cu folie de aluminiu şi umple-l apoi cu apă caldă. Adaugă o lingură de detergent pudră, apoi înmoaie obiectele de argint un minut. Clăteşte-le cu apă şi usucă-le la aer. " am incercat asta si vreau sa spun ca s-a facut neagra toata... se mai poate curata daca o trimit inapoi de unde am cumparat-o? Am vb cu cei de acolo si le-am spus ca se innegrise si au zis ca au ei solutii de curatat. Dar asta a fost inainte de a se intampla ce s-a intamplat acum...

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O poti curata tu cu solutie speciala pentru argint (gasesti in supermarket).

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Brigaela):

Am cautat si nu am gasit

| mihai69 a răspuns:

E cam prost argintul ăla... dacă firma care ți l-a vândut s-a oferit să-l curețe, apelează cu încredere la ei!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intr-un vas cu apa fierbinte pune bicarbonar de sodiu alimentar, apoi pune obiectele din argint; dupa 5-10 minute o sa-si recapete stralucirea!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ bicarbonat

| Crackman a răspuns:

Pune intr-o cana coca cola si las -o 26 de ore acolo

Răspuns utilizator avertizat
| D3I3 a răspuns:

Depinde de magazin. poți să îi întrebi pe ei direct, nu ai nimic de pierdut.

| Giulia12340 a răspuns:

Într-un ibric cu apa care fierbe pune putina folie de aluminiu un guguloi dar nu îl mototoli tare apoi tine acolo putin bratara.Nu mai știu dacă se pune și sare.
Așa am văzut eu pe net.
Sper că te-am ajutat.
Funda?