| Ionozec20 a întrebat:

După ce se usucă, rufele spălate au un miros foarte urat. Le usuc afara, cât și in uscătorul de rufe și au același miros urat, am folosit orice balsam și detergent, am curățat mașină-capcană oțet si bicarbonat deși e noua, am încercat orice dar fără soluție...nu scap de mirosul urat. Ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| Treaem24 a răspuns:

Apa

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De obicei miros urat când le ții ude prea mult timp.

| Ionozec20 explică (pentru Bondarel99):

Imediat le scot din mașina, nu se pune problema de așa ceva. Cred ca este de la apa...

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ionozec20):

Ce fel de apa? E din aia cu clor de la rețea sau din aia cu calcar?

| Ionozec20 explică (pentru Bondarel99):

Apa de la robinet e cu clor, dar e și dura. Deci cred ca amandoua nu ma pricep...

| Bondarel99 a răspuns:

Daca e apa cu clor (adica sa aiba un pic gust de clor) e posibil ca asta sa fie cauza. Si eu cand am schimbat cu apa de la retea am simtit diferenta, dar totusi poate fi si masina de vina...

| Ionozec20 explică (pentru Bondarel99):

Pai mașina este noua, deci probabil apa este de vina ..Multumesc pentru ajutor?

| RAY a răspuns:

Ce perlan folosesti?

| SilentRain a răspuns:

Pune putina apa cu balsam de rufe intr-un recipient de geamuri, apoi stropeste hainele, cat inca sunt umede
Pune calgon și clor în masina de spălat si dai drumul sa spele cu apa fierbinte

| Ionozec20 explică:

Și dacă e de la apa ce as putea face?