| MeryHojda2001 a întrebat:

Heii! :3

Imi dati va rog niste retete de saltate(fara carne)

Multumesc >:

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

SALATA DE BOEUF FARA CARNE
INGREDIENTE

6 cartofi
3 morcovi
6 castraveciori murati
1 cutie porumb dulce
2-3 linguri capere
2-3 linguri mustar cu boabe
sare
pentru maioneza:
1 galbenus de ou
1/2 lingurita mustar cu boabe
200 ml ulei floarea soarelui
OD DE PREPARARE RETETA SALATA DE BOEUF FARA CARNE

Cartofii se spala si se pun cu coaja la fiert. Morcovii se spala si se curata, se pun in apa cu sare la fiert. Dupa ce au fiert legumele, le lasam sa se raceasca, cartofii ii curatam de coaja si le taiem cubulete mici. Adaugam castraveciorii murati taiati si ei cubulete, porumbul, caperele, mustar, sare si amestecam toate ingredientele.
Pentru maioneza:mixam galbenusul de ou cu mustar si adaugam in fir subtire uleiul. Condimentam cu sare dupa gust, amestecam legumele cu maioneza, oprim o lingura din maioneza cu care vom orna salat. Intr-o forma de silicon inima, am pus folie alimentara, am pus salata de beuf, am pus deasupra o alta folie alimentara si am dat forma la congelator pentru 20-30 minute. Am luat folia de deasupra am pus farfuria pe care am vrut sa ste salata, am rasturnat-o si am luat si cealalta folie alimentara. In lingura de maioneza care mi-e ramas am pus 1/2 lingurita ketchup si am pus maioneza peste salata si am ornat cu frunze de patrunjel.
Poftă bună!