| Elenaa31 a întrebat:

Heii TPU.:* As vrea sa va cer niste retete de mancare sau deserturi. Nu vreau complicatii, vreau ceva simplu si bun. Va trebui sa fac aceasta mancare la scoala, iar din pacate nu avem pusa la dispozitie o camera cu aparatura necesara, totul se va desfasura in clasa.happy Ps : Va rog nu-mi spuneti salata de fructe sau salata de legume etc.oh go on Multumesc anticipat.love struck Funda.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te poţi inspira de aici,
http://www.laurasava.ro/
Te pup!

| ScarRz a răspuns:

Poti incerca Turtiza se prepara din cartofi razaliti si e simplu daca vrei detalii trimite-mi mesaj

| ScarRz a răspuns:

Poti incerca Turtitza se prepara din cartofi razaliti o reteta simpla trimite-mi mesaj daca vrei detalii

| pcornelia18 a răspuns:

Puteti face Tamisu sau Diplomat sau puteti face salam de biscuiti sau pruteti face salata orientala

| Larisssa99 a răspuns:

Poti sa faci salam de biscuiti sau inghetata.