| Flori72 a întrebat:

Pot inlocui intr-o reteta la o prajitura untul cu margarina pentru prajituri?

14 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Da,normal.Nu ii schimba gustul, poti folosi cu incredere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate înlocui untul cu margarină, dar prăjitura NU va ieşi aşa de gustoasă ( mai ales dacă se foloseşte la cremă )!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Merge in cazul aluaturilor.Margarina trebuie pusa la temperatura camerei, ca nu fii nevoita sa o topesti pe foc.
In cazul cremelor, untul e mai bun.Cremele ies mai pufoase.Desi nu cred ca ar o problema nici aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dar ai grija la momentul cand vei topi zaharul in ea, sa nu o ti prea mult la bain marie ca se transforma in apa si uleiuri vegetale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sigur ca se poate, doar ca adaugand unt ies mai bune prajiturile in general.
Dar poti folosi si margarina.
Tepup!

| georgeta27 a răspuns:

Sigur ca poti.

| maria999 a răspuns:

Cu siguranta.Vor iesi si mai fragede.Iti recoman margarina rama.

| Mădălllinna a răspuns:

Sigur happy

| pisicutzza990 a răspuns:

Da,normal ca poti.Si eu am facut asa o data, si nu era nici o diferenta.

| MayanMistica a răspuns:

Ai grija ce tip de margarina folosesti pentru ca difera cantitatea de apa la fiecare tip de margarina.
Eu de exemplu am luat un tip de unt cu un procentaj de apa ridicat si m-am trezit ca mi-a facut crema prastie. A fost greseala mea ca nu am citit bine pe pachet. Fiind intr-o alta limba n-am facut diferenta intre acel tip de unt si untul care il cumpar de obicei.

| Toutui a răspuns:

Da, mama niciodată nu foloseste unt ci Rama ori Unirea pentru prajituri si torturi si ies chiar impresionant de bune.

| RanyaRa a răspuns:

Da, desigur ca se poate. Eu una am incercat si nu a fost nicio problema. happy Poti face asta linistita.

| Flori72 explică:

Va multumesc tuturor foarte foarte mult:*

| mariam8 a răspuns:

Buna eu una ma pricep la prajiturii dar stiu persoane care la creme pentru prajituri foloseau margarina, deci cred ca poti folosi, depinde de ce margarina ai si depinde si ce fel de prajiturica vei sa faci