| oana_7289 a întrebat:

Hey!:* am 13 ani si vreau sa incerc sa fac si eu o prajitura dar nu stiu. vreau si eu reteta unei prajituri care se face simplu plss (nu neaparat prajitura... poate fi si reteta unor fursecuri sau alt ceva)deci va rog mult daca stiti vreo reteta a unei prajituri mai simple adica sa o pot face eu si sa nu pun prea multe ingrediente. dau funda si vot la cea mai buna reteta pup la voi:*

5 răspunsuri:
| iulia7621 a răspuns:

Pai si eu am 13 ani si stiu sa fac negrese, clatite si crema de zahar ars

| nikol1 a răspuns:

Din cate stiam eu la chet trebuie si oua si praf de copt si cacao. sincer nu am mai vazut chec doar cu faia si zahar, chiar ca este cea mai simpla reteta rolling on the floor) prajitura Regina Maria
Ingrediente
Blat
6 oua
7 linguri de zahar,
2 linguri apa,
7 linguri de faina.

Blat 2
6 oua
250gr zahar,
150 gr nuca de cocos
2 linguri de faina.

Crema.

6 galbenusuri
8 linguri de zahar pudra+ inca 4 linguri
300 g unt
esenta de vanilie
*
Mod de preparare
Pentru primul blat se bat spuma 6 albusuri cu 7 linguri de zahar, 2 linguri apa. Apoi se adauga 6 galbenusuri si 7 linguri de faina. Se coace in tava unsa si infainata. Tava trebuie sa fie mai mare, a mea este de 36/24. Pentru blatul al doilea se despart ouale, iar 6 albusuri se bat spuma cu 250 g zahar, apoi se adauga 150 gr nuca de cocos si 2 linguri de faina. Se coace la fel ca primul blat, in tava mare. Blaturile se lasa la racit la temperatura camerei. Cele 6 galbenusuri ramase de la al doilea blat, se fierb pe abur impreuna cu 8 linguri de zahar pudra, pana se ingroasa. Se lasa la racit si apoi se amesteca cu untul frecat spuma cu cele 4 linguri de zahar pudra. Daca ne place sa fie mai dulce, se pun 100gr zahar pudra in unt. Eu fac cu 100 g zahar pudra. Se adauga esenta de vanilie, atat cat ne place la gust si se trece la montarea prajiturii. Crema se pune peste primul blat, peste care se aseaza al doilea si deasupra se face o glazura cu cacao si se presara fulgi de nuca de cocos. Cea mai simpla retea de glazura de cacao, pe care eu o fac este urmatoarea. Se amesteca pe foc, 150 g zahar pudra, cu doua linguri cu caco, 3 linguri de apa si doua-trei linguri de ulei. In functie de cat de elastica o vreti. Uleiul sa pune in glazura, doar dupa ce se ia de pe foc. Se lasa doar un pic sa se racoreasca, ca sa nu se ingroase si sa se poata intinde. Eu fac glazurile in functie de materialul pe care il am de glazurat, daca este crema, nu o sa pun glazura fierbinte, daca este blat sau foaie, se poate pune fierbinte.
*
Mod de servire
Se lasa sa se amestece aromele, la rece, dupa care se taie in formele dorite de noi si se serveste cu mult drag invitatilor sau familiei.

| OrangeJuice a răspuns:

Chec-Amesteci doua cu 10 linguri de de zahar si 10 de faina.Pui o jumatate din compozitie in tava apoi pui caco.Amesteci si pui tot aluatul in tava.Bagi in cuptor si lasi ~30 min.
Atat stiu

| oana_7289 explică:

Nuuuu pandispan si chec ma mie astea nu imi plac... fursecuri, o prajitura mai simpla...va rog dau vot si funda

| salbatyk13 a răspuns:

Cea mai simpla prajitura dupa parerea mea e pandispanul...se face simplu si nu e nevoie decat de:
6 oua,
6 linguri de zahar + zahar vanilat,
6 linguri de faina si
un praf de sare