Întrebare recomandată | CiocolataAlbaAerata a întrebat:

Hey! Am facut odata clatite in tigaie din aia de teflon cu bulina rosie si nu prea mi-au placut cum au iesit.am incercat si cu ulei si fara ulei. voi cum le faceti? am impresia ca era cam groasa compozitia. sa o fac mai moale? big grin

7 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Depinde ce ai pus in compozitie... dupa cum vad zici ca "era cam groasa" pentru ca ai pus prea multa faina in compozitie, trebuie sa o faci potrivita! nici prea slaba, nici prea groasa.

| MihaelaDart a răspuns:

Teflonul nu are nici o vina, numai daca este stricat, partea neagra sa fie scorojita. Cu toate ca pun masura unei nuci cu unt ori ulei dupa ochi, nici prea mult sa se balaceasca si nici prea putin sa se lipeasca (cam o lingurita si un pic)

Retetele pe care le fac foarte des:
Clatite pufoase:
Ingrediente:
3 oua, 2 linguri zahar, 5 linguri faina
250 ml lapte, coaja rasa de lamaie
1 praf sare

Se separa ouale, albus de galbenus, iar galbenusurile se freaca cu untul si zaharul, apoi se incorporeaza albusurile batute cu telul si un praf de sare.Se adauga faina cernuta si se omogenizeaza cu amestecul, apoi se subtiaza totul cu lapte. Parfumeaza clatitele cu coaja de lamaie rasa.
Truc: Aluatul pentru clatite trebuie tinut 1 ora la frigider!
Timp de coacere 40 min.
======

Clatite cu mere rase

- 2 oua
- un varf de sare
- 250 gr faina
- 2 linguri zahar
- arome dupa gust si alegere
(am ales vanilie si lamaie rasa)
- 1 lingura ulei
- 500ml lapte
- 1 mar ras
- pudra zahar vanilat

Ouale, faina, laptele, uleiul, sarea le-am amestecat pana au devenit o crema omogenizata usor fluida, intre timp am adaugat aromele si am ras un mar. Pentru 20-30 min am lasat-o in frigider. Dupa acest timp am trecut modul de coacere, dupa fiecare clatita in parte am adaugat o bucatica sub forma unei nuci, unt deoarece da un gust mai deosebit decat uleiul. La final sta la dispozitia dvs daca doriti sa le serviti simple, cu gem sau pudrate cu zahar vanilat.

| michelia a răspuns:

1. Nu pune DELOC zahar in compozitie ( de la asta se ard)
2. Compozitia sa fie ca o smintina subtire ( sa se intinda repede in tigaie)
3. Foloseste tot tigaia de teflon dar nu turna ulei direct in ea. Pune niste ulei intr-o farfurioara si sterge tigaia cu un tampon de tifon imbibat cu ulei de fiecare data cind pui o noua clatita.

| Anby a răspuns:

Eu le fac mereu cu ulei, ca altfel strica tigaia.Iar compozitia ar trebui sa fie indeajuns de subtire incat sa folosesti doar un polonic pentru o clatita(intr'o tigaie mare).
Poti incerca sa faci mai lichida compozitia si clatitele mai pufoase punand putina apa minerala.
In functie de intrebuintarea clatitelor poti sa pui lapte(daca le faci pentru desert), apa(pentru alte mancaruri) sau daca e o ocazie speciala poti sa le pui vin alb.
Eu am folosit vinul alb cand am facut un desert cu clatite si inghetata, iese super sa nu mai zic de foarte gustos.
Bafta si pofat buna ~!

| Neinteresant222 a răspuns:

Cu PUTIN ulei, si in loc de apa normala, eu pun apa minerala, sa iasa mai pufoase. Parerea mea e sa o faci mai moale, nici nu stiu... sa nu fie groasa ca si un iaurt.

| MayaaCristina a răspuns:

Depinde cum iti plac... Ce stiu eu in mod sigur e ca daca pui prea mult zahar se prind de tigaie clatitele happy