| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cine imi da o reteta de bautura racoritoare de vara sau mai multe. Funda pentru cele mai multe si mai bune!

Răspuns Câştigător
| Emanuellaa a răspuns:

MAREA CEA ALBASTRA

Pentru bautura aceasta ai nevoie de un blender. Pune inauntru niste afine, jumatate de banana si lapte si amesteca-le pana ce obtii o pasta fina. Toarn-o in pahare, pune deasupra umbrelute de cocktail si mai intai las-o jumatate de ora la frigider.

PULPA DE FRUCTE

Decojeste si taie fructul ales. Spala bacele.Toarna in mixer un borcanel mic de iaurt.Adauga cuburi de gheata si pune fructele inauntru. Porneste timp de cateva secunde aparatul, pana cand fructele si iaurtul s-au amestecat si au format o pasta. Pune continutul intr-un pahar, alaturi de un pai.Mmmm!

DULCE,DULCE ANANAS...

Amesteca in blender o felie rotunda de ananas, 1/2 portocala, 1/2 pepene galben si 4 cuburi de gheata.

NEBUNIE CU BACE (FRUCTE CU SEMINTE)

Amesteci in blender 6 afine, 5 zmeure, 3 capsune si o lingurita de miere nezaharisita.

COCTEILUL MEU PREFERAT

Amesteca 3/4 pepene galben, 2 mere si cateva frunze de menta.

EXCELENT!

1 mango il amesteci cu 1 piersica, 1/4 grepfruit (sau 1/2 mica de conserva de compot), 1/4 lapte de cocos.

PUTERE LA STICLA

Amesteci un borcan mic de iaurt, 1 lingurita de miere nezaharisita, 1/4 castravete, 2 nasturei de primavara (sunt niste flori), 2 fructe kiwi, 6 boabe de strugure, 2 cuburi de gheata.

SUPERSUPERSTAR

Amesteci 2 morcovi, un mar, 1 portocala, putin ghimbir ras.

UN SUC DENS CU SURPRIZE INGHETATE

Laptele de nuca de cocosiaurtul, jumatate de banana sau laptele simplu vor da bauturii tale o consistenta placuta.Adauga cateva bace inghetate. Pe langa faptul ca-ti vor racorii cocteilul si vor arata minunat,pe masura ce se vor topi, vor aromatiza bautura.

LA RECE

Poti face cateva rezerve de sucuri turnand sucul in forme pentru cuburi de gheata si punandu-le in congelator! Cand simiti nevoia unui energizant rapid, scoate cateva cuburi si pune-le cu un oaurt simplu in mixer. Porneste mixerul cateva secunde si...gata! Ce gustos!

LIMONADA

Amesteci sucul de la 1/4 lamaie cu 4-5 lingurite de zahar peste care torni apa (de preferabil minerala).

1 răspuns: