| EvangelineDS a întrebat:

Hi! Am un proiect de facut la scoala si am de gatit ceva tipic german. Imi puteti da niste retete mai usoare? happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
GOGOSI IN ABUR(DAMPFNUDELN)-RETETA NEMTEASCA
Aluatul:500 g de faina, 1 praf de sare, 40 g de drojdie, 75 g zahar, 75 g de unt, 2 oua, zeama de la 1/2 de lamaie, aproape 1/4 l lapte.
Preparare:
Framanti aluatul si-l lasi la dospit, dupa care faci din el cam 12-14 gugale(rotocoale) si le mai lasi 10 minute sa dospeasca.Intr-o cratita mai adanca caramelizezi 4 linguri de zahar.Intorci cratita ca sa se tapeteze cu caramelul, dupa care pui 25 g de unt, putina sare si jumatate din cantitatea de lapte.Amesteci si adaugi gugalele.Le bagi la cuptorul gata incins! Inchizi cratita ermetic, iar daca nu ai capac special, pui folie de aluminiu.Le coci cam 25 minute si cand este gata le pui in farfurie si torni peste ele crema de galbenus pe care o prepari astfel:
5 galbenusuri, 7 linguri de zahar, 2 plicuri zahar vaniliat, 1-2 linguri de faina, 1/2 l lapte le amesteci pe toate bine si le fierbi.Lasi crema la racit, dupa care o pui peste gogosi.
Este o prajitura cam pretentioasa, dar merita incercata!
Sper ca te-am ajutat cat de cat macar!
Te pup!

| SandraM a răspuns:

Spaetzle
Se face o coca dintr-un ou, faina si lapte sau apa sa fie mai groasa decat cea de clatite insa curgatoare. Se picura in apa clocotita prin razatoare. Se scot de la fiert, se scurg bine de apa, se prajesc scurt in unt si se adauga cascavalul ras) si presarate cu inele crocante de ceapa prajita.

| Marin_Loredana_1985 a răspuns:

Incearca briose cu afine si ciocolata

240 de zahar
un pachet de zahar vanilat
3 oua
225 ml de lapte batut
125 ml de ulei
375 g de faina
3 lingurite de praf de copt
150 g de afine
50 g de fulgi de ciocolata sau ciocolata rasa

Am batut intr-un bol zaharul si zaharul vanilat cu ouale, am adaugat apoi uleiul, laptele batut si am omogenizat. In alt bol am amestecat faina cu praful de copt si am unit apoi cele doua componente. Am adaugat afinele.

Eu am avut proaspete, dar se pot folosi si congelate, apoi ciocolata, am uns cu un pic de ulei formele de muffin. Avem nevoie de 2 forme de cate 12 sau coacem pe rand. Ne ies 24 de bucati daca umplem formele la 3/4. puteti pune in adanciturile respective si cate o forma de hartie, eu nu am avut. Am copt la 175 de grade jumatate de ora.

Le-am lasat sa se raceasca in forma.

| Rodicuta25 a răspuns:

Scrisori de dragoste cu nuca

Ingrediente:
Aluat:
6 galbenusuri
200 gr unt
faina
Umplutura:
6 albusuri
250 gr zahar
250 gr nuca macinata
esenta de rom dupa gust
Décor:
Zahar praf
Mod de preparare:
Se separa ouale. Albusurile se pun in frigider.
Din galbenusuri, unt si faina cat cuprinde (stiu ca suna ciudat dar nu am masurat niciodata cat cuprinde) se face un aluat ferm, nu vartos. Aluatul se imparte in 60 de "gloante" – bucatele rotunde de marimea chiftelutelor aperitiv. Se pun in frigider peste noapte sau de dimineata pana seara.
A doua zi sau seara se bat albusurile spuma tare cu 250 de zahar. Se adauga nuca macinata si esenta de rom amestecand usor.
Se intind gramajoarele de aluat si se ung cu umplutura de nuci. Se ruleaza in forma de ravas si se coc in tava neunsa sau tapetata cu hartie de copt.
Timpul de coacere depinde de cuptor (25-30 min) dar e bine sa fie coapte la cea mai mica temperatura posibila pana devin aurii.
Calde se dau prin zahar praf.
Pofta buna!