| misterioasa10 a întrebat:

Imi putet da un exemplu de reteta culinara cu procente va rog? + numele retetei si sa fie cat mai gustoasa... de preferat un desert ceva din alta tara...
Multumesc! Funda + vot

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SEMIFREDDO AL CAFFE-Desert italienesc.
Cafea solubila:30g;
Lapte:250 g;
3 galbenusuri de oua;
2 albusuri de oua;
1 lingurita de coniac;
1 vanilie;
Zahar:100g;
Frisca-250 g.
Puneti la fiert laptele cu vanilia, cafeaua si zaharul, trageti deoparte de pe aragaz si lasati la racit.
Puneti galbenusurile si albusurile de oua, adaugati laptele si cafeaua.Se amesteca, se adauga frisca si coniacul si amestecam bine. Puneti spuma obtinuta in ceva si dati la congelator pentru 3 ore. Apoi taiati in forma de triunghiuri semifreddoul!
Este un desert delicios!
Pofta buna!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat