| 11111888188818181818181 a întrebat:

Imi puteti da niste retete de tort simplu de facut? Am doar10 ani si nu am pe nimeni sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| NoName0x0 a răspuns:

Tort extrem de simplu: Cumperi blat pentru prajituri, in functie de marimea pe care o doresti pentru ptajitura ta, Finetti mare sau Nutella, in functie de blaturile cumparate, 1 kg de banane si un tub de frisca gata batuta. Lasi crema de ciocolata la caldura (o poti pune 1 min- 2 la microunde), faci un sirop dintr.o esenta de rom si zahar (pui apa la fiert cu 2 linguri de zahar la 250 de ml, cand apa este clocotita, adaugi esenta de rom si iei cratita de pe foc) Insiropezi uniform un blat, pui crema de ciocolata + felii de banana taiata potrivit, nici prea subtiri, nici groase, pui alt blat si repeti procedura pana adaugi ultimul blat pe care pui siropul uniform + frisca si decorezi cu restul de felii de banana ramasa. Apropo, UNIFORM inseamna sa fie cam aceeasi suprafata umeda, NU o portiune uda fleasca si una uscata. Pofta buna!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cumperi un blat de tort/creme din comert si citind cu atentie modul pe preparare, il vei face imediat fara prea mult efort.
MAI CONSULTI SI AMICUL NOSTRU COMUN GOOGLE SI TORTUL VA FI GATA, DOAR IMAGINATIE SI RABDARE SA AI
Succes si o zi buna sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Sau, poţi ALEGE una din următoarele reţete.

Vezi diverse reţete de tort fără coacere la linkul :
http://www.gustos.ro/retete-culinare/tort-delicios-fara-coacere.html

http://irinaririna.blogspot.ro/2013/01/tort-de-mere-fara-coacere.html

http://whatlibertyate.com/......a-coacere/

http://scrieliber.ro/2011/06/11/tort-cu-fructe-fara-coacere/

http://www.petitchef.ro/retete/blat-de-tort-fara-coacere-fid-949901

http://gastronomie.ele.ro/retete/Desert_--d8/Torturi_--s19/

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

10 anisori
Un pachet mare de biscuiti (400 de grame ) sau piscoturi 2 plicuri praf crema diferite arome, 1 plic praf frisca, ceva fructe pentru decor (kiwi. banane)
Ce trebuie sa faci : 1. cauti o tava patrata, suficent de adanca
2 faci una din crema; pui crema din plic intr-un bol, 200 gr lapte rece si 2-3 linguri zahar; bati cu ajutorul mixterului pana se ingroasa crema
3. arajezi cat poti de bine biscutii (sau piscoturile ) pe care le moi in lapte
4. pui crema deaspupra
5 mai pui un strat de biscuti ( muiati in lapte
6. faci a doua crema, o torni peste biscuti
. 7 Pui un al treilea strat de biscuti (muiati in lapte), pui frisca (facuta cum scrie pe plic )
8. Deasupra pui fructe taiate (sau presari cacaua
Nu uita sa stangi dupa tine!

| NoName0x0 a răspuns:

Mersii de fundita!

| puppetmaster a răspuns:

Pai daca ai doar 10 ani cumpara si tu un blat de tort de la magazin, niste plicuri cu crema si ceva fructe(banane, portocale, mere)
faci un sirop 100 ml apa si 10 pana la 20 linguri zahar(il poti insiropa si cu suc normal-fanta de preferinta),iei blatul si ii pui toate feliile pe o farfurie diferita dupa care il insiropezi cu suc sau cu sirop preparat. apoi prepari crema asa cum spun instructiunile de pe spate,ungi bine si unoform toate feliile de tort(pui una pe tava pe care vrei sa stea tortul,o ungi, apoi urmatoarea peste ea si o ungi si pe aia si tot asa)si daca vrei pui si fructe taiate marunt printre felii, apoi il ornezi cu fructe sau cu alta crema cum vrei tu(de exemplu daca ai pe ultima felie crema de vanilie, pui crema de ciocolata intr-o punga, rupi putin de tot cu dintii din coltul unde ai pus crema si apesi usor ca sa scrii sau sa desenezi ce vrei tu) succes!

| Maiapopescu a răspuns:

Faci blatul de tort de aici si il umpli cu frisca. http://retetelemeledebucatarie11.blogspot.ro/......le-de.html