| Elena1234456 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste retete culinare pentru slabit?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Daca vrei trebuie, sa nu manaci multa paine si aceea sa fie neagra sau secara ca e mai buna in aceste diete de slabit, apoi sa eviti cat poti pastele fainoase, cartofii, deci carbohidratii; sa aduci un aport caloric mic, cu multe legume crude ( rase sau salata )sau semifierte; rezultatele obtinute in timp sunt cele valoroase, nu acestea de drum scurt; si sa nu uit, - multe lichide ~ 2 - 3 l/zi
( ceai facut in casa din fructe sau cel a mai bun e din lamaie taiata feliute si manacate si cu o lingura de zahar / 1 l de lichid ), apa plata, fara sucuri. NU prajituri, nu struguri decat putini si nici banane. Mult succes, Lucien.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceva bun :frigarui din piept de pui (fara piele) alternate cu rondele de ceapa, morcov, castraveti, rosii, gogosari si ce mai vrei tu. Bucatile din piept de pui sa le tii putin in bait (usturoi pisat, chilli, si putina apa, de preferat fara sare). Poti consuma pastari fierte, brocoli, conopida( le poti consuma cu usturoi), spanac, peste fiert sau la gratar, carne de pui sau curcan(fara piele), fiarta sau gratar, foarte multe salate, dimineata iaurt dietetic 0, 1 %, cu cereale integrale, evita painea, dulciurile, bauturile carbogagazoase, mai bine apa plata cu lamaie sau sucuri naturale pregatite de tine acasa din mere, morcov, portocale, grepfruit, telina, sfecla rosie (simple, sau combinatiile care iti plac), evita prajelile, mezelurile, alimentele grase(smantana, cascavalul, branza topita, untul), carnea de porc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai bine cu stomacul, pune o lingurita de otet la un litru de apa si bea in fiecare zi atunci cand ti-e sete. Dupa ce dispare pofta de mancare opreste-te(nu mai bea apa cu otet). Ca sa nu te arda pe stomac, infuleca ceva, dar putin! Secretul ca sa nu te ingrasi este sa bei apa in timpul mesei, sa nu te scoli niciodata satul de la masa, sa mananci cate putin dar des, sa fii activ, sa mananci pentru cat efort fizic ai facut. In concluzie:echilibru

| adika a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti tinctura de soc, se gaseste la Plafar. Sora mea a slabit in vreo luna foarte mult si foloseste de vreo doi ani ca sa isi mentina silueta: tinctura de soc se bea o lingurita inainte de fiecare masa. Iar ca reteta, te sfatuiesc sa mananci salata de varza cu lamaie la cat mai multe mese, alaturi de o friptura sau cu niste cartofi prajiti..........succes!

Răspuns utilizator avertizat