| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda retete bune care presupun preparare in Wok?

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mmm, da. Eu fac in wok mancare chinezeasca. Adica sosul de legume. Pui ardei grasi taiati cubulete, ciuperci champignon taiate lamele, morcovi bucatele mici. Le amesteci si le acoperi, sa se inmoaie. Din cand in cand, mai amesteci. Spre final, pui babycorn taiat bucatele si putina sare. Separat, fierbi orez cu bob lung cu putina sare. Cand sunt gata, pui legumele in boluri medii, iar orezul separat, intr-un bol mare, ca fiecare sa isi puna cat doreste. Aduci la masa cu sos de soia sau susan sau ce iti place.

| leluc a răspuns:

Poti fi foarte foarte inventiva cu un Wok in mana happy
Ideea e sa tai carnea in fasii subtiri si sa adaugi orice alte ingrediente vrei tu...condimente, legume.
Incearca sa creezi si spune-ne ce a iesit. Succes happy

| leluc a răspuns:

Daca duci lipsa de imaginatie, poti incerca http://www.reteteleluiradu.ro/tag/wok/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mazare chinezeasca verde, rondele de morcov, felii de ardei rosi, varza fideluta, soya germinata, cateva feliute de ginger, cateva pivaturi de ulei de susan sau ulei de masline, sos de soya.
carne taiata fasii lungii si subtiri, brocoli proaspata buchetele, ceapa rosie taiata fideluta, lemon grass(betisoare lungi verzi, groase ca pe deget formata din foi alingite si bine stranse cu aroma de lamaie)varza si ardei rosu, sos de soya si daca iti place adauda si chilli