| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste retete bune cu peste Pangasius?

5 răspunsuri:
| sidy a răspuns:

Prima data citeste aici :
Pangas are teeming with high levels of poisons and bacteria. (industrial effluents, arsenic, and toxic and hazardous by-products of the growing industrial sector, polychlorinated biphenyls (PCBs), DDT and its metabolites (DDTs), metal contaminants, chlordane-related compounds (CHLs), hexachlorocyclohexane isomers (HCHs), and hexachlorobenzene (HCB)). The reasons are that the Mekong River is one of the most polluted rivers on the planet and this is where pangas are farmed and industries along the river dump chemicals and industrial waste directly into it. To Note: a friend lab tests these fish and tells us to avoid eating them due to high amounts of contamination. Regardless of the reports and recommendations against selling them, the supermarkets still sell them to the general public knowing they are contaminated.

Traducere mot a mot :

Pangas sunt teeming cu un nivel ridicat de otrăvurile şi bacterii. (industriale efluenţilor, arsenic, şi toxice şi periculoase de produse din sectorul industrial în creştere, bifenilii policloruraţi (PCB), DDT şi metaboliţii săi (DDTs), din metal contaminanţi, chlordane legate de compuşi (CHLs), hexaclorciclohexan izomeri (HCHs), şi hexaclorbenzen (HCB)). Motivele sunt ca Mekong River este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă şi în cazul în care acest lucru este pangas sunt de crescătorie şi industriile de-a lungul râului dump substanţe chimice şi deşeuri industriale direct în el. Pentru a Notă: un prieten de peşte aceste teste de laborator şi ne spune, pentru a evita mincindu-le din cauza sumelor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele şi recomandările împotriva lor de vânzare, încă de supermagazine le vândă către publicul larg, ştiind că sunt contaminate.

Si uita-te la filmulet :

http://fulgerica.com/2009/02/25/aveti-pofta-de-un-pangasius/

Mai vrei...pangasius?

mira
| mira a răspuns:

Merge foarte bine la gratarul cu flacara indirecta.Prajit sau pane absoarbe prea multa grasimeSe poate prepara si ca pestele cu legume la cuptor. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti o serie de retete: http://www.retete-gustoase.ro/retete-file%2Bde%2Bpangasius
Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Industrial cultivat în Vietnam de-a lungul râului
>> Mekong, Pangasius sau cum il numiti, a fost introdus recent pe
>> piaţa franceză.
>>
>> Cu toate acestea, într-o foarte scurtă perioadă de timp,
>> acesta a crescut în popularitate în Franţa. Francezii
>> infuleca Pangas ca si cum ar fi ultima lor masa de supa de
>> taitei.
>>
>> Sunt foarte, foarte accesibili ca pret (ieftini), sunt
>> vânduti fileuri fara oase( deci foarte comod ) şi au o
>> aroma şi textura neutra (blanda); mulţi l-ar compara cu
>> codul, doar ca este vandut mult mai ieftin. "But as tasty
>> as some people may find it, there’s, in fact, something
>> hugely unsavory about it".
>> Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este
>> extrem de neplăcut. Sper că informaţiile furnizate aici
>> va vor servi ca informaţii foarte importante pentru
>> alegerea dumneavoastră la capitolul peste.
>>
>> Iată de ce cred eu ca este mai bine sa fie lăsat în
>> magazine (şi nu adus pe platouri la cina):
>>
>> Pangas sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri şi
>> bacterii ( lipseste traducerea unor termeni reprezentand
>> substante chimice). "The reasons are that the Mekong River
>> is one of the most polluted rivers on the planet and this is
>> where pangas are farmed and industries along the river dump
>> chemicals and industrial waste directly into it. "
>> Motivele sunt ca Mekong River este unul dintre cele mai
>> poluate râuri de pe planetă, aici "pestii pangas" sunt
>> crescuti, iar industriile care polueaza arunca de-a
>> lungul fluviului direct substanţe chimice şi deşeuri
>> industriale.
>>
>> A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest
>> peşte şi ne spune sa evitam sa-l mancam datorită
>> riscurilor mari de contaminare. "Regardless of the reports
>> and recommendations against selling them, the supermarkets
>> still sell them to the general public knowing they are
>> contaminated". Indiferent de rapoartele şi recomandările
>> împotriva vânzari, supermarketurile inca il vând
>> publicului larg chiar daca stiu că este contaminat.
>>
>> Pestele "Pangas" nu este crescut in ferme ecologice,
>> este cel mai "neecologic" aliment ce s-ar putea
>> cumpara.Pangas este situat la polul opus alimentelor
>> ecologice.
>>
>> Pangas sunt hrăniţi cu alimente care provin din Peru,
>> hormonii cu care sunt injectate femelele Pangas provin din
>> China, in cele din urma sunt crescuti in ferme in Vietnam
>> si apoi transportati in Franta si in toata lumea unde
>> produse ieftine au cautare.
>> Ramane sa apreciati si sa decideti ce este mai bun pentru
>> sanatatea dumneavoastra.

| svimp a răspuns:

Www.bucataria.net incearca aici