| brasoveanu_ghita a întrebat:

M-am mutat de curand singur in apartament si as vrea sa invat sa gatesc. Ce carte de bucate imi recomandati? Nu vreau retete complicate si fancy, ci doar retete elementare. Multumesc

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cauta Sanda Marin. Daca nu gasesti trimite-mi adresa de email sa ti-o dau in forma electronica. E o carte super si nu am dat gres cu nicio reteta din ea

eileen
| eileen a răspuns:

Iti recomand pentru inceput sa cumperi revista La Cucina, eu de acolo am invatat sa gatesc, Good Food si Sale & Pepe. De asemenea, sunt sute de bloguri in Romania cu retete de la clasice la complicate, super bune. Dai un search pe google si gasesti cate vrei. Succes!

cristian
| cristian a răspuns:

Iti recomand Silvia Jurcovan.
http://www.librarie.net/......romaneasca

| DenissaDeea a răspuns:

Eu cumpar revistele/Practic in bucatarie/sunt niste reviste practice si retete usoare de gatit/si nu costa mult revista/si apare in fiecare luna pe data de 15.si mai i-am o carte foarte buna, Bucatarul tau, e o carte super de ajutatoare in bucatarie...

| hashe86 a răspuns:

Poi nu ai nevoie de carti de bucate daca ai conectare la internet acasa.
sunt o multime de siteuri de profil unde gasesti retete postate de oameni obisnuiti, explicate pe intzelesul tuturor. si poti gasi o diversitate de retete, si mai simple si mai complicate.
important e ca vrei sa inveti.

| Zoombe3 a răspuns:

Sanda Marin, are cele mai bune carti de bucate din Romania.
sau Radu Anton Roman are retete traditionale romanesti.

| doruletz a răspuns:

Google... dai un search pe ce vrei si afli imediat reteta... nu de putine ori cand eram in pana de idei am apelat la el... un print mai apoi si treaba ara ca si rezolvata... important e sa stii ce vrei sa gatesti sau macar cam ce ingrediente ai prin casa in caz ca i-ti e prea lene ca sa cobori sa mai cumperi ceva...

| sufletel13 a răspuns:

Clasica si vechea mamaligabig grin apa cu malai...laughing si mie imi place cand pun si carnita langa...mmmmmmmmmmmm! papa bunbig grin