| Gabry a întrebat:

Vreau sa incep sa invat sa gatesc!hee hee
Ce-mi recomandati sa fac prima data?(n-ar strica si o reteta)big grin

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

De ceva timp, si mie a inceput sa-mi placa sa gatesc. Zic sa incepi cu o. o surpriza pentru parintii tai. Fa-le o prajitura, un creamsmith. Sau salate, portii de cartofi prajiti, a si nu uita sa le ornezi frumos. Cu cosulet, servetele, furculita, cutitas. Conteaza mult aspectul!

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Snitele
piept de pui(carne de vita)
oua
sare, piper
usturoi ras pe razatoarea mica sau granulat
frunze de patrunjel

Se bat ouale, se condimenteaza cu sare, piper iar eu pun aproape mereu usturoi ras pe razatoarea mica sau deshidratat.Se pot pune si frunze de patrunjel-aici se pune coriandru, dar nu ne place.
Se pun bucatile de piept de pui-curcan, carne de vita la marinat in aceasta compozitie, se pun in frigider pana in momentul prepararii.
Intr-o farfurie se pune intr-o parte faina si in alta pesmet, se trec bucatile de carne prin faina si apoi prin pesmet, eu presez cu mana sa intre mai bine pesmetul.
Se prajesc in ulei incins.
Snitelele se lasa la foc mic / mediu in jur de 2-3 minute dupa care le intorci si repeti procedeul. Nu trebuie sa stea mai mult de 6 minute.

| Flav a răspuns:

Eu stiu sa fac ochiuri prajite. Si cam atat.laughing Aaaa, si microundele, sunt expert.batting eyelashes

| dorina02 a răspuns:

Gandeste-te la un fel de mancare, care ti-a placut mult sau cauta o reteta care ti se pare interesanta dintr-o revista care iti place si nici nu iti vei da seama cand ai si terminat de pregatit reteta! Mult noroc!

| razadeluna a răspuns:

Cartofi prajiti zic si eu

| liviu00 a răspuns:

Pentru inceput invata sa tai legume, sa cureti cartofi, etc. Apoi totul este o joaca.

| ada_7707 a răspuns:

Snitele mai speciale... un piept de pui il faci fisiute il dai prin ou si faina apoi prin fulgi de porumb pisati si dupa aia in tigaie, sa nu uiti inainte sa-i dai prin ou sa pui deasupra si sare si piper.Cu reteta aste am inceput si eu sa gatesc si e reteta mea preferate si asa o sa-ti impresionezi si parintii pentru ca nu e un snitel obisnuit.Succes!

| ViVi a răspuns:

Mai bine o intrebi pe mama ta sau bunica o femeie din familia ta care stii ca gateste bine love struck si asa te invata...

| pysyuctzza a răspuns:

Cartofi prajiti big grin :tai cartofi pui ulei in tigaie pui sare si pui cartofi nimic mai simplu, daca iti reuseste asta iti reuseste tot spor la gatit big grinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofofof

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe cu ceva usor! Sunt o groaza de retete pe net...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai vrea sa gatesti gabry

| motzata a răspuns:

Piure...curatzi cartofii si-i pui la fiert cu sare; dupa ce s-au fiert ii zdrobesti, adaugi lapte si unt si-i amesteci cu mixerulwinking

| Ofatamisterioasa13 a răspuns:

Pireu este foarte usor si foarte gustos cu un ardei gras murat happy bafta happy!

| Angel99Rose a răspuns:

Trebuie sa incepi cu ceva usor