| Florian80 a întrebat:

M-am trezit cu apa ce mirosea a fosfor in masina de spalat, asta la o zi dupa ce am spalat.Cand am scos rufele din cuva nu am vazut sa fie apa acolo, dar a doua zi am simtit mirosul urat si apa din cuva.
Ce credeti ca e?
Ms

Răspuns Câştigător
| roca323443445 a răspuns:

Mirosul de fosfor din apa din mașina de spălat poate indica prezența unor depuneri sau reziduuri în mașină. Există câteva posibilități pentru acest lucru:

Depuneri de detergent sau amoniac: Detergentul sau alte substanțe chimice folosite în procesul de spălare pot rămâne în mașină și pot provoca mirosuri neplăcute, mai ales dacă apa rămâne în cuvă pentru o perioadă mai lungă de timp.

Mucegai sau bacterii: Umezeala și întunericul din interiorul mașinii de spălat pot crea un mediu propice pentru dezvoltarea mucegaiului sau bacteriilor. Aceste organisme pot produce mirosuri neplăcute în apa din mașină.

Obstrucții în sistemul de scurgere: Dacă există obstrucții în sistemul de scurgere al mașinii de spălat, acest lucru poate duce la stagnarea apei și la apariția mirosurilor neplăcute.

Scurgeri de la conductele de alimentare cu apă: Uneori, scurgerile din conductele de alimentare cu apă pot duce la mirosuri neplăcute în mașina de spălat.

Pentru a remedia această situație, puteți încerca următoarele:

Curățați interiorul mașinii de spălat cu un amestec de oțet alb și apă caldă sau cu un produs special de curățare pentru mașini de spălat.
Asigurați-vă că nu există obstrucții în sistemul de scurgere și că acesta funcționează corect.
Folosiți mai puțin detergent sau optați pentru un detergent mai puțin iritant.
Lăsați ușa și compartimentul de detergent deschise între spălări pentru a permite uscarea și aerisirea mașinii.
Verificați conductele de alimentare cu apă pentru scurgeri și reparați orice probleme întâlnite.
Dacă problema persistă sau nu puteți identifica sursa mirosului, ar fi indicat să contactați un specialist în reparații de mașini de spălat sau un instalator pentru a investiga și remedia situația.

1 răspuns: