| anonim_4396 a întrebat:

Ma frate, la ce seminte se refera cand zice sa pui seminte in salata? la astia care nu mananca de toate. ci doare asa..la seminte de floarea soarelui?laughing si daca da unde gasesc respectivele seminte vrac? si ce as mai putea pune in salata in afara de nuci si semintele respective?

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Seminte de susan,de dovleac,de mac,de floarea soarelui.
Poti folosi petale de flori(trandafiri,muscata,panseluta),branzeturi,fructe(zmeura,mar,pepene galben, papaya...)fructe confiate, migdale, seminte germinate de soia sau grau...
Se gasesc la pungi mici, de 50-100 gr, in supermarket.

| morningstar a răspuns:

Se gasesc de cumparat pungi cu miez de seminte nesarat, ceva de genul celor care se pun pe paine uneori. Acelea sunt 'seminte pentru salata'; de fapt se refera la miez.
Mai poti adauga rosii, porumb fiert dulce, castraveti, ceapa, cuburi de branza sarata, cremvusti fierti si taiati cuburi, salata verde, ceapa verde, masline, oua fierte, patrunjel...ce ai prin frigider intr-un cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună uite aici o rețetă de salată cu semințe și altele (a doua rețetă)
http://zinnaida.ro/2010/12/17/salate-1/