| Dragotta a întrebat:

Ma voi muta intr-o chiria care nu are loc pentru masina de spalat dar are spalatorie,care nu vreau sa o folosesc. Daca imi cumpar o masina de spalat, as putea avea furtunul de evacuare in chiuveta dar daca nu am fiting pentru apa rece, ce as putea face? As putea sa-l conectez cumva la robinetul din baie? Nu am voie sa modific instalatii

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Uite în poză cum e furtunul mașinii de spălat și furtunul de la duș fără pară.
Și e și furtunul de evacuare care stă deasupra căzii.
https://i.postimg.cc/zXWsXD6f/20230517-202312.jpg

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

De jegul din poză nu băga în seamă că nu sunt român și așa stăm noi. Nu sunt nici rrom dar tot ca ăia suntem.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Discuta cu proprietarul, unde sa montezi un robinet pentru furtunul de apa al masinii de spalat, respectiv de unde sa alimentezi priza ei (consum cca. 2000W, adica 2KW! ).
Daca instalatia electrica e slaba, nu-ti recomand sa conectezi masina de spalat, inainte de verificare de catre un electrician autorizat!

| sierra1 a răspuns:

Pune așa ceva sub chiuvetă, pe apă rece

| anonim3247 a răspuns:

De la duș scoți para de duș și bagi furtunul de apă al mașinii de spălat.
Îți trebuie ce vezi în poza asta între furtunul mașinii de spălat și furtunul de la duș unde vine para de duș și 2 garnituri, strângi cu mâna și ține.
https://cdn.hornbach.ro/......211652.jpg

| anonim3247 a răspuns:

Furtunul de evacuare îl pui în cadă că e mai jos, chiuveta e mai sus.

| anonim3247 a răspuns:

După ce speli scoți furtunul mașinii de spălat, pui para de duș și furtunul de evacuare îl dai jos lângă mașina de spălat.
Când speli pui furunele cum am spus și gata.

| AmandinaDragan a răspuns:

Aduci un instalator si expui problema.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Și eu care ma gândeam sa fiu instalatorwinking

| Solann a răspuns:

Grija mare la furtunul de evacuare! Nu stiu daca chiuveta face fata. Mai bune in vasul de WC.
Da, poti sa o alimentezi de la chiuveta sau de la cada (daca ai cada si nu cabina de dus). Atentie cum infiletezi si strangi, sa nu ai scurgeri de apa.
Daca pui la bateria de dus, scoti furtunul ala cu totul si se infileteaza acolo. Nu fa improvizatii la furtunul de dus.