| Megatron72 a întrebat:

Mai nou am auzit ca si cerealele cu lapte ingrasa. Spuneti-mi si mie un mic dejun care nu ingrasa, iti da energie si ii sanatos ca eu nu mai am idei.Toate alimentele ingrasa dupa "Specialisti".

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

CEREALELE INTEGRALE cu LAPTE (sa iaurt) DEGRESAT,nu ingrasa! Tarate de ovaz,orz,tarate:acestea contin fibre,proteine,antioxidanti,vitamine din complexul B(bune pentru flora intestinala),minerale(Fe,Zn,Cu,Mg)
Orice ti-as recomanda sa mananci,te poate ingrasa,dar o alimentatie corecta+miscare cat mai multa+hidratare, fac bine organismului,deoarece ii dai toti nutrientii necesari bunei functionari a organismului(muschi,oase,creier,inima,ficat,pancreas,vase de sange,piele,vedere,etc).
Daca vrei, cauta pe"profilul" meu, raspunsurile date si o sa gasesti acolo multe postari cu meniuri(mic dejun, pranz, cina).Nu sunt o "regula"dar eu cred ca poti sa te inspiri din sfaturile mele.

| Megatron72 explică (pentru pietrean):

M-am uitat pe profilul tau si am vazut despr ce vorbesti.Eu fac si sport de performanta deci la capitolul "Miscare" nu ii problema.Slabesc si un kg juamte pe antrenament.Eu vreau doar sa stiu cum sa imi fac corpul mai sanatos, sa am energie si bineinteles sa nu ma ingras ba chiar sa mai pierd din greutate.In ultimele zile am mancat doar piept de pui (semipreparat e adevarat la micro), supa de legume, si am baut doar lapte cu miere.Tin sa iti spun ca sunt un mic dependent de ciocolata si cateodata de suc dar se pare ca mierea ameloreaza din dorinta mare de dulce care o am cateodata.

| pietrean a răspuns (pentru Megatron72):

Mancarea monotona,te "plictiseste" gustativ si nici nu poti lua toate vitaminele, mineralele, fibrele, grasimile si zaharurile sanatoase, de care are nevoie organismul. Evita pe cat poti de mult, microundele.Sa stii,ca si mierea ingrasa!
Ai nevoie de iaurt,pentru flora intestinala,de fier,din carnea de vita,ficat,oua, pentru a combate anemia, pestele, pentru omega 3, grasimi sanatoase,legume si fructe crude,atat pentru fibre cat si pentru vitamine,minerale,care prin fierbere se distrug o buna parte, cereale pentru gama larga de vitamine, minerale si cantitatea cea mai mare de fibre, ce combate constipatia, etc.Hidratarea,este foarte importanta, mai ales ca faci sport de performanta:apa nu trebuie bauta dintr-o data, ci cu inghitituri mici si "mestecata", ca sa se amestece cu saliva.Prin transpiratie, elimini si mineralele necesare organismului.

| Megatron72 explică (pentru pietrean):

Da, ieri am dat jos cel putin un kilogram jos la antrenament si tot asa am mancat si recunosc ca ma simt putin anemic, nu prea am chef de nimic...Pei eu am o mar nevoie de dulce si decat ciocolata sau cola mai bine miere...Stii ce zic? Cat despre carnea de vita o ador dar n-am mai mancat de mult, doar pui mananc de vreo luna jumate ca nu mai stau acasa si imi ia mult sa gatesc.Dar o sa incerc sa incep sa gatesc in loc sa incalzesc la microunde.Despre ceaiuri ce parere ai?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice mananci are calorii si ingrasa. Important este sa ai o dieta facuta pentru tine, de un dietetician, care sa contina numarul de calorii necesar tie, alimentele corecte din care sa-ti iei aceste calorii, repartitia lor pe mese, efortul fizic necesar, etc. Sa nu tii diete dupa ureche sau dupa sfaturi de pe net, de la piata, din mahala. Atunci vei intelege exact ce, cum, cand, in ce cantitate trebuie sa mananci.
Intr-adevar, cerealele cu lapte, care au fost in mare voga la un moment dat, sunt considerate in prezent un mic-dejun de tip furajer. Sunt diete in care sunt acceptate. Sunt diete in care trebuie inlocuite cu lapte, paine prajita, unt, branza, fructe, legume. Nu poti sti ce dieta ti se potriveste, daca nu ai studii in domeniu. Apeleaza la un dietetician, nu-ti bate joc de corpul si sanatatea ta urmand diete fanteziste, facute de oameni fara minte si fara cunostinte in domeniu

| DenisIonut01 a răspuns:

Fructele ar fi o solutie

| Megatron72 explică (pentru DenisIonut01):

Da...Dar nu vreau sa fiu nici anemic.Intelegi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU toate alimentele îngraşă : trebuie doar să ai o alimentaţie sănătoasă!

Vezi în ce constă o alimentaţie sănătoasă la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Generalul a răspuns:

Micul dejun ar trebui sa fie cea mai importanta masa a zilei, deci nu ar fi asa mare problema ca mananci cereale cu lapte atunci, atata timp cat consumi caloriile acelea in restul timpului. Depinde doar cata activitate fizica faci si cat de sedentara e viata ta.

| bella19 a răspuns:

Iaurt cu fulgi de porumb...

| Megatron72 explică:

Atat de multe raspunsuri bune ca nu stiu pe care sa aleg.