| MadaAwwr a întrebat:

Merge sa frig niște snitele în ulei presat la rece sau în ulei de măsline?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Merg ambele dar păcat de al 2 lea

| dullcat a răspuns:

Irosesti doua tipuri de uleiuri, care se consuma asa cum sunt, pe prajit.Mai bine nu. Uleiul presat la rece este mai scump si are mai multe proprietati benefice pentru sanatate daca il consumi ca atare.

| MadaAwwr explică (pentru dullcat):

Da doar că mie îmi plac șnițele și sunt la dietă, știi ce zic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Uleiul de masline nu prea se foloseste la prajit. Eventual la o salata care sa insoteasca snitele.As opta pentru prima varianta.

| MadaAwwr explică (pentru Fatamuntilor):

La salate știu ca merge, ma refeream la snitele sau carne prajita, cartofi, etc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MadaAwwr):

Am auzit ca nu se foloseste la prajit.

| Dismally a răspuns:

Ulei de masline clar nu, iti trebuie un ulei fara gust cum ar fi cel de floarea soarelui.

| FreddieM a răspuns:

Uleiul de măsline se consuma crud, nu e bun pentru prajit, mai ales șnițele. De rapiță as recomanda, e mai puțin cancerigen ca celelalte.
Cheers

| LisaJulie a răspuns:

Eu îți recomand o salata cu ulei de măsline! Cu roșii, castraveți și ceapa