| hypothesis a întrebat:

Mi-am cumparat ochelari si nu stiu cum sa ii intretin impotriva petelor si a celorlalte lucruri are ii murdaresc. Cum e bine sa ii curat pentru a avea lentilele curate si fara pete?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt șervețele speciale pentru șters lentilele, mergi la magazin specializat.
Pa, pa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cu servetele umede speciale. Au la LIDL, pret bun. happy

| virusake a răspuns:

In functie de calitatea ochelarilor, difera aceasta curatare.
In principiu, daca ai dat ceva mai mult pe ei si ai ales un tratament special constand intr-un efect antistatic si un strat oleofob sau hidrofob, acestia ar trebui curatati dupa cum ti-au recomandat cei de la magazin.
Daca nu, sunt niste lentile normale din sticla, plastic, policarbonat sau ce or fi, gasesti solutii nenumarate prin magazine de profil, hipermarketuri, dar personal nu agreez asa ceva, nu am gasit solutia potrivita sau nu stiu eu sa le folosesc. Eu iti sugerez cu o carpa foarte fina (nu cu servetel sau tricou) si cand se jegaresc rau, ii poti baga direct sub jetul de apa stergand cu un prosop curat picaturile ramase pe lentile si in rest ii poti lasa sa se usuce.

| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

Ti-a dat la ochelari o carpita?
Daca nu ai cumparati.
Numai cu aceea poti sterge lentilele.
P.S - SA NU STERGI NICIODATA CU PROSOP, HARTIE IGIENICA ETC.
O sa ti zgarie lentilele!
BAFTA! happy