| gianinutza007 a întrebat:

Mi-am cumparat un aragaz dar nu merge cuptorullaughing nu stiu ce aresad sta aprins cateva secunde dupa care se stingesad Ce e de facut?

16 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Trebuie schimbata duza - sunt diferite pentru gaz de butelie sau de la coloana de alimentare la bloc. Si sunt diferite pentru fiecare post de ardere. Mai poate fi reglat si "ajutajul" - este o tabla circulara in jurul ochiului de la cuptor, prins intr-un surub. Se deplaseaza in fata sau in spate pana flacara este normala. Cauta insa duza pentru tipul de alimentare cu gaz pe care il folosesti. Sau poate fi largit orificiul duzei cu un ac sau spiral (0. 20mm) dar trebuie sa stii cat - altfel va afuma sau va continua sa nu stea aprins.

| costymaximus a răspuns:

Cuptorul are o supapa de siguranta cred, de aia. Tine apasat butonul circa 10-15 sec.

| Ana_6509 a răspuns:

Repet mesajul pentru ca nu eram logata si vad ca nu a aparut inca, nu stiu daca va aparea...
Am avut si eu cam aceeasi problema, tine apasat butonul cateva secunde, un minut, pe aceeasi pozitie pana cand se aprinde complet focul in cuptor.Pe urma dai drumu' la buton si va merge. Daca nu, inseamna ca intr-adevar e defact si il poti duce inapoi pentru a-ti revendica banii.

| Deea a răspuns:

Du-te cu el inapoi...

| alecs871 a răspuns:

Du-te cu el inapoi si zi-le sa iti dea un frigider.

| maya_7683 a răspuns:

Offff, off.am patit si eu la fel.Si am chemat pe cineva care se pricepea la aragaze, e cred vorba, dupa cum spunea si costymaximus de o supapa de siguranta.La mine la aia a facut ceva si acum merge.Sau mai incearca si celelate varianta, tii apasat pe buton citeva secunde, un minut si apoi il lasi dar asa, foarte incet. Sper sa reusesti, baftahappy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu cam aceeasi problema.Incearca sa invarti de buton(intelegi tu) si tine-l apasat si pe pozitie(cam 1 minut)pana cand in cuptor se aprinde focul pe ambele parti, adica...complet,apoi dai drumu' la buton si ramane aprins. Daca nu, inseamna ca e defect si poti sa il duci inapoi, sa le dai in cap cu el si sa-ti primesti banii inapoi.

PS:sper sa intelegi explicatiile meletongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide geamul de la bucatarie. serios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am aceeasi problema tot la un Indesit dar de cand l-am luat e asa adica de 2 ani! si tot asa e si acu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca sub cuptor ai un fel de sertar, acolo ar trebui sa gasesti o tabla. grilul(rotisorul) functioneaza doar cu usa intre-deschisa, iar tabla se pune deasupra usi cuptorului perpendicular pe aceasta, vezi ca trebuie sa aiba o catare acolo unde intra tabla. aceasta se pune pentru a nu se topi butoanele si pentru a avea aerisire. din cate stiu eu nu e valabil si la cuptor adica la flacara de jos. eu am rezolvat-o.

| Love4ever.EU a răspuns:

Suna la magazinul unde la-i cumparat! Si cred ca are si garantie! Asa ca nu mai sta! Doar ai dat bani pe el nu? Dc sa il iei si stricat!winking

| sTeFaN_2897 a răspuns:

Ooo... e simplu, am aceeasi problema. Sa iti spun cum procedez eu: Dau drumul la gaz aproape la maxim iar apoi aprind cuptorul. In tot timpul asta tin apasat butonul, fiindca daca ii dau drumul, se opreste si la mine. Si dupa ce se aprinde, mai tin apasat pe buton(stii, ca sa il invarti trebuie sa apesi pe el putin, ca sa intre inauntru, e o masura de siguranta pentru a nu porni gazul din greseala), deci mai tin apasat inca vreo 10secunde. Dupa care ii dau drumul si merge normal, fara nici o preoblema. Incearca asa cum iti spun eu si o sa vezi ca merit o fondita:D. bafta:-bd. http://alldbseries.blogspot.com/, un click aici;).

| dana1986 a răspuns:

Stai linistita nu e stricat e o masura de siguranta, dupa ce se aprinde mai tine apasat pe buton poate o sa se mai stinga dar mai incearca si al meu e la fel si ma umple de nervi mai ales cand sunt in criza de timp dar nu am ce face. o zi buna.

| adelfinul a răspuns:

Vezi ca poate ai termostat la cuptor si trebuie sa tii vreo10-15 secunde butonul apasat dupa ce aprinzi focul.

| Nymphobic a răspuns:

Iti sugerez sa ii suni pe cei de unde l-ai cumparat sau sa te duci personal cu el si sa iti zica care ii treaba si sa ti-l repare sau sa-ti dea altul. Banuiesc ca este in garantie. Succes