| strangeboy a întrebat:

Mi-am patat niste blugi gri cu cerneala in timpul orei. Dupa 2 ore am ajuns acasa si mi-am pus blugii la masina de spalat rufe. I-am spalat si nu s-a dus.Ce as putea face in aceasta privinta? DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă cu vanish (se vinde și la pliculeț!). Dacă ai lapte, încearcă să aplici pe pata de cerneală. Și freci puțin, dar nu atât de tare încât să-i rupi.
Să știi că, cel mai bun rămâne totuși, vanish.

2 răspunsuri:
| Cyclades a răspuns:

1 Aseaza un prosop absorbant, uscat, sub tesatura patata(in zona unde ai patat blugii).
2 Pulverizeaza alcool distilat sau sanitar peste pata si tamponeaza bine zona respectiva.
3 Vei observa ca prosopul asezat sub tesatura va incepe sa-si schimbe culoarea pentru ca va absorbi cerneala. In acest caz muta-l usor astfel incat portiunea de sub pata fie curata si continua sa pulverizezi alcool.

4 Daca pata nu a fost indepartata complet sterge-o cu solutie pentru indepartarea lacului de unghii. Atentie insa, daca solutia contine acetona, este posibil sa decoloreze materialul.

| Adri1310 a răspuns:

Incearca cu clor se va decolora