| anonim_4396 a întrebat:

Nu am înțeles niciodată: de ce se pune sare în aluatul pentru clătite, cozonac și altele?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Vezi in josul paginii, la Superputerile sarii:
https://baking-happiness.com/sarea-in-bucatemai-ales-in-aluaturile-dospite/

Potentiaza aroma produselor dulci, iar in aluaturile dospite, ofera un control mai bun asupra dospirii.
Desigur ca daca pui prea multa, il strici.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sarea, in prezenta apei, se ionizeaza si devine bun conductor pentru biocurentii din organism.
Unul din efecte este ca, putina sare din mancare amplifica gustul mancarii.

| cristi202 a răspuns:

Poate întelegi dacă faci o data aluatul fără sare?
Pusa pana la o limita, potențează celelalte arome din conținut. Cu sare, cozonacul are "suflet".

| Catrice a răspuns:

Ca NaCl sa facă reacție chimica frumoasahee hee

| romeo78 a răspuns:

Sarea are și rol de conservant, nu doar pentru gust.
Nu uitați că în saramură se pun legumele pentru conservare de succes, nu în oțet.

| AndreeaWTS a răspuns:

Pentru accentuarea gustului prin contrastul dintre dulce și sărat.

| antoniaidk a răspuns:

N-ai citit când erai mica povestea "Sarea in bucate"?

| anonim_4396 explică (pentru antoniaidk):

Am citit dar eram de părere că sarea trebuie pusă doar la alimentele și mâncărurile care nu sunt dulci.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o foarte mare diferenta intre sare si gustul sarat, care necesita o cantitate destul de mare de sare ca sa se simta
la fel se intampla cu alte chestii, de gen conserva de tocanita, in care se pune suc de lamaie ca sa omoare bacteriile si ciupercile care ar produce mucegai, dar se pune atat de putin ca nu schimba gustul, deloc

iar, revenind la sare, din cauza ca e atat de putina se practica in draci, de ex. carnea cruda e injectata cu sare ca sa atarne mai greu la cantar, lucru care ar trebui interzis de lege angry

| Gabryel85 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce se pune zahar in absolut orice...

| abiregeleromaniei a răspuns (pentru Gabryel85):

Mai ales in coca cola, fondante, ciocolata si dulciuri.

| iuliaOK a răspuns:

Încearcă sa faci clatitele, cozonacul si altele fara sare si o sa-ti dai singura seama