| burhanbei a întrebat:

Aluatul de cozonac se poate pastra in frigider?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In niciun caz. Il faci, il pui la crescut si il coci.
Daca il tii in frigider, nu mai creste si va iesi un cozonac mic, rosu, tare, numai bun sa-l folosesti ca arma de atac; daca-i dai unuia cu el in cap, risti intre 20 de ani si pe viata pentru omor deosebit de grav.

| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă aluatul este cu drojdie care trebuie să dospească, nu trebuie ţinut la frigider, deoarece nu o să crească.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este aluat cu drojdie ( care trebuie să dospească ), atunci NU se poate ţine la frigider deoarece NU va mai creşte când îl coci.

Dacă este aluat cu bicarbonat ( "stins" ), atunci se poate păstra la frigider maxim 24 de ore învelit în folie alimentară ( NU în aluminiu ).

Toate cele bune.

| Mihaela1964 a răspuns:

Stiam ca cel de paine merge tinut in frigider si folosit, pe forumul culinar.ro se spune ca si cel de cozonac poate fi tinut in frigider, chiar congelat.Personal am incercat numai cu cel de paine si e la fel e bun.
http://www. culinar.ro/forum/continut/Am-o-nelamurire/18374/Aluat-de-cozonac/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu se poate tine la frigider! Sunt mai multe probleme care intervin in cazul cozonacului de exemplu drojdia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu se poate pastra la frigider.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| pci27 a răspuns:

Http://www.reteteculinare.ro/......rmat-4387/
Nu se pastreaza la rece, dar gasesti recomandari referitoare la pastrare, la finalul articolului.

| MEIALI a răspuns:

Nuuu! il pui la crescut

| Adry123456789 a răspuns:

Bunica mi-a zis ca da. tongue

| Fightthepower a răspuns:

Da. La fel ca si alutul de paine.

| burhanbei explică:

Multumesc la toti pentru raspunsurile date. sarbatori fericite!