| dreams18 a întrebat:

Odata cu venirea verii si burtica mea a revenit in forta laughing [nu e fooooarte mare dar se observa un pic big grin ]
Ce imi recomandati ca sa scap de ea cat mai repede? fac abdomene in fiecare seara si cu mancarea am lasat-o mai moale dar mi se pare ca nu e destu. Nu stiti ceva regimuri/diete sau sfaturi practice pentru a scapa de burtica?
funda la cel mai util mesaj :*

Răspuns Câştigător
| NotAgain8967 a răspuns:

Pai...Fi atent aici:Te duci la un magazin si iti iei niste fulgi de porumb(fara zahar)Si un iaurt dietetic.Pui iaurtul intr-o cana si dupa pui fulgii.Amesteci cu o lingurita si poti manca dimineata, dupamiaza cand tie foame.La pranz iti recomand sa mananci un ou fiert cu paine prajita la aparat. Daca nu ai aparat iei o felie de paine si incearca sa nu o termini pe toata si sa mai iei inca una.Nu manca mai tarziu de 7.La 6 jumatate iti poti lua cina.Sa fie ceva usor, Cum ar fi un ceai si niste unt cu sare pe paine.Asta iti recomand eu.Dar sa fie ceva usor. Poti manca cartofi prajiti odata la 2 zile.Si daca vrei sa mananci cartofi poti face cartofi fierti la cuptor.Eu fac sap acolo putin si pun niste smantana cu branza.Si daca tie foame si nu ai ce sa mananci bea niste apa si o sa iti treaca putin foamea.Asa am dat eu 2 kilograme jos in 6 zile. Daca te tii asa poti sa revii la normal.Asa cum am spus eu nu o sa iti placa dar peste 2 zile o sa se obisnuiasca organismul cu ce mananci tu zilnic. Fundita pls?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

| ShNySnYGer a răspuns:

Joging,bicicleta 1 ora, fara dulciuri, fara grasimi, fara carbohidrati( fainoase, paine etc.)

| Killa93 a răspuns:

Iaurt cu cereale integrale, castraveti, piept de pui la gratar si foarte multa apa happy