| Xander112 a întrebat:

Pot folosi cafea expresso pentru a face cafea la filtru? happy

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Exact invers
1. cafeaua expresso are o granulatie mai mare, altfel apa sub presiune nu ar trece prin ea
2. cafeaua la filtru, oricum iese mult mai slaba din cauza ca trebuie cafea multa, iar aici trebuie si mai multa ca sa compenseze pentru granulatia mare

nu crezi ce spun, te rog mult, fa cafea la expressor cu cafea de filtru, vezi ce... BUBUIE, sau NU merge

deci, raspunsul e ca poti, dar nu prea merita

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Poti, dar vezi ca o sa iasa foarte tare.

| Brizbriz a răspuns (pentru Wr3nch):

Exact invers
1. cafeaua expresso are o granulatie mai mare, altfel apa sub presiune nu ar trece prin ea
2. cafeaua la filtru, oricum iese mult mai slaba din cauza ca trebuie cafea multa, iar aici trebuie si mai multa ca sa compenseze pentru granulatia mare

nu crezi ce spun, te rog mult, fa cafea la expressor cu cafea de filtru, vezi ce... BUBUIE, sau NU merge

deci, raspunsul e ca poti, dar nu prea merita

| RaduRobertRO a răspuns:

Se poate, evident. Ai grija insa la cantitate, in rest nu ai probleme!