| micurutza2005 a întrebat:

Pt.ca nu sunt sigura, as vrea sa intreb :cum se pastreaza mai bine ouale in frigider, spala-te sau nespalate, pentru.ca am auzit mai multe variante. multumesc.

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

nu are nici o importanta... nu conteaza... spala-te-nespalate, sunt protejate de la "mama natura"...

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu le spal si le sterg bine inainte de a le pune in frigider.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ouale nu se spala daca vrei sa le tii in frigider.
Ouale se spala foarte bine numai inainte de a le fierbe pentru vopsit de Paste.
Daca sunt foarte murdare, le speli numai inainte de a le folosi.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand mai patesti asa ceva, sterge-le pe cele murdare cu un prosop de hartie. Oricum, acum e de preferat sa le consumi in cateva zile...pentru siguranta.

| machupicchu a răspuns:

@alma: ce inseamna "pori" si cum s-ar putea distruge? Se umplu cu aer? Si cum ar putea "porii" sa protejeze de microbi? Ii sechestreaza?, ii absoarbe?, ce le face mai exact?

| micurutza2005 explică:

Pt.ardnaxur1961, stiu ce spui tu dar eu am fost nevoita sa le spal pentru.ca s-a spart unul si le-a murdarit pe toate si nu am vazut la timp asa ca a trebuit sa le spal si acum nu stiu in cat timp trebuie sa le consum sa fie bune.

| Dan a răspuns:

Ouale se pastreaza cel mai bine spala-te si sterse.

| alma a răspuns:

Este foarte important ca oualele sa se pastreze in frigider NESPALATE, deoarece atunci cand le spalam se distruc porii care le protejeaza de microbi, indicat este sa le spalam inainte de a le consuma.Pa

| sorin a răspuns:

Pai cred ca nespalate, ca daca le speli si le pui in frigider cred te chinui dupa aceea sa le spargi cu ciocanulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza, e tot aia.