| Iustiina a întrebat:

Puteti sa imi dati o reteta de inghetata cu aroma de menta? usoara de facut si ff buna? fundalove struck

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.petitchef.ro/tags/retete/inghetata-menta

foarte simpla, putand fi pregatita in cinci minute.

Daca nu dispui de zahar pudra, macina niste zahar obisnuit pentru a avea o textura mai fina.

Timp pentru preparare manuala: 5 minute

Gata de servire: 25 minute, plus 2-3 ore pentru a fi congelata

Cantitatea obtinuta: aproximativ 1 litru

Ingrediente pentru inghetata de menta

- 3 cani de frisca rece;

- 1 cana lapte integral rece;

- 1 cana zahar pudra;

- 1-1/2 lingurite extract de menta;

- 4-5 picaturi colorant alimentar rosu, la alegere;

- 1/2 cana bomboane de menta zdrobite.

Modul de preparare al inghetatei de casa cu menta

Amesteca frisca, laptele, zaharul, extractul de menta, colorantul, si bomboanele intr-un vas mare, pana cand zaharul este dizolvat complet.

Este o activitate usoara pentru copii asa ca iti poti ruga micutul sa te ajute.

Toarna amestecul in vasul inghetat al unui aparat de inghetata, si ingheata conform instructiunilor producatorului. Procesul tine de regula 20 minute. Inghetata va fi inchegata.

Toarna amestecul intr-un vas mare rezistent la congelare (se poate utiliza vas de sticla), acopera cu folie de plastic si congeleaza-l pana devine solid, cam 2-3 ore.

Modul de prepararei al inghetatei de casa cu vanilie

Lasa la o parte colorantul, extractul de menta si bomboanele, si inlocuieste-le cu o lingura mare de pasta de vanilie pe care o torni in aparat conform instructiunilor.

Lasa inghetata cateva minute la temperatura camerei dupa ce o scoti din congelator, pentru sanatatea copilului tau.

http://www.utilecopii.ro/retete/retete-culinare/inghetata-de-menta/7645/

2 răspunsuri:
| PeStraziGoale a răspuns:

Ingrediente folosite
4 galbenusuri
355 ml frisca lichida
150 g zahar
2 g sare
475 ml smantana dulce, batuta frisca
20 ml esenta de vanilie
240 g bomboane din menta, faramitate
Mod de preparare
Intr-o oala se amesteca galbenusurile, frisca lichida, zaharul si sarea, tinand pe foc pana cand amestecul se ingroasa si compozitia se lipeste de spatele unei linguri, adica nu curge usor. Se ia de pe foc, se introduce oala intr-un recipient cu apa rece si se amesteca putin, apoi se incoporeaza smantana dulce batuta si vanilia si se introduce in congelator pentru cateva ore sau peste noapte.Se mai pot adauga deasupra sau chiar in compozitie, inainte de a fi data la congelator, fulgi de ciocolata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghetata de menta este desertul recomandat pentru zilele toride de vara. Delicioasa si racoritoare, aceasta inghetata se prepara usor, nu necesita multe ingredient si esre desertul cu care iti vei impresiona musafirii.

Ingrediente pentru inghetata de menta

5 galbenusuri
250 ml lapte
150 grame zahar
500 ml smantana
80 grame frunze proaspete de menta
sare.

Cum se prepara inghetata cu menta

Intr-o cratita, amesteca laptele, zaharul, jumatate din smantana si praful de sare. Amesteca bine. Adauga frunzele de menta si continua sa amesteci pana cand frunzele de menta s-au omogenizat cu restul ingredientelor. Ia cratita de pe foc si lasa continutul sa se raceasca timp de o ora. Intre timp, intr-un castron, amesteca galbenusurile de ou cu restul de smantana.

Adauga peste oua si crema cu menta si amesteca continuu, pana cand se obtine o crema omogena. Adauga crema din nou pe foc si amesteca continuu, pana cand crema se intareste. Cand se intareste, ia crema de pe foc si continua sa amesteci bine, cateva minute. Lasa apoi crema sa se raceasca la temperatura camerei. Cand s-a racit, pune crema intr-un recipient special pentru inghetata si tine-o cateva ore la congelator.

Cum se serveste inghetata de menta

Inghetata de menta se serveste rece, cu sos de ciocolata sau caramel si ornata cu frunze de menta.