| Furnicuta000 a întrebat:

S-a ieftinit curentul la enel? Ca luna trecuta am consumat 304 kw si mi-a calculat cu 1, 3 lei/kw si luna asta a venit factura calculata cu 1, 12 lei/kw si am consumat 310 kw deci a venit cu vreo 50 lei mai putin desi am consumat mai mult. Stiu ca pragul e de 300. De la 300kw se aplica alt tarif. Nu vorbesc de ce e sub 300 ca acolo stiu ca plateam mult mai putin cand nu depaseam pragul

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca nu ai trimis indexul contorului NU platesti dupa cat ai consumat ci dupa o estimare aproximativa iar cand vor citi ei contorul atunci la urmatoarea factura se face regularizarea si platesti mai mult sau mai putin depinde de consum si de acea aproximatie a facturilor anterioare!

| Furnicuta000 explică (pentru lpavel):

Ok dar nu are legatura asta pentru ca eu m-am luat strict dupa ce au scris ei in factura. Adica de ce acum arata ca se plateste 1, 12 kw?

| lpavel a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai s-a scumpit kw-tul dar ai platit mai putin ca ei nu stiu exact consumul tau. Dar daca scrie in factura atat consum atatia lei? atunci nu prea stiu cum au calculat...

| Furnicuta000 explică (pentru lpavel):

Vad ca pe site la ei scrie ca au doar 3 tarife: 0, 68; 0, 8 si 1, 30 deci nu stiu de unde au scos 1, 12

| Dragobeta a răspuns:

Luna asta (februarie) nu a venit regularizarea pentru tot anul trecut? Poate ti s-a scazut ceva si de acolo ai diferenta. Ca si eu am platit doar 11 lei desi nu am facut economie deloc in iarna.