| gigutu4353 a întrebat:

Sakut an si eu o problema : am 14 ani si 57 de kg si cam 1.50 inaltime.As vrea sa slabesc pentru ca am o burta( crying ) Vreau sa imi dati si mie niste sfaturi ca sa slabesc, sau niste diete mai detaliate. Funda

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de o dieta speciala la varsta ta.Organismul e intr-o continua schimbare, dar e nevoie sa-l obisnuiesti cu chestii sanatoase.In primul rand evita bauturile carbogazoase,produsele gen fast-food-care sunt suprasaturate cu grasimi-, cartofii prajit-in general alimentele prajite-, mancarurile preparate cu faina, excesul de paine, de paste fainoase.consuma cat mai multe legume si fructe, sau alimente-cartofi, carne-mai mult inabusite si-pentru gust-putin gratinate.Acum e un sezon perfect pentru salate. Uite salata mea preferata, care poate fi si un fel principal. Bucati de pui cu diametrul cam de 3 cm, calite in putin ulei. Dupa ce prind putina crusta, se scot.Separat,intr-un bol-castron, se taie varza-f fin-cam 300g,un mar-feliute subtiri,chiar doua,ardei gras(capia sau gogosar)taiat in felii subtiri,zeama de la jumatate de lamaie. Dupa ce amesteci legumele-poti sa pui ce vrei-cu marul, zeama de lamaie si putin ulei-bun ar fi cel de masline-, adaugi bucatile de pui, potrivesti cu putin piper, poti folosi si patrunjel verde-tocat mai mare-sau un condiment preferat-.La final poti adauga branza slaba, taiata cuburi.Nu folosesti otet, ci zeama de lamaie, iar marul inlocuieste cu succes zaharul.

| gigutu4353 explică:

Da niste sfaturi bune, mai putin ultimul :10. Nu in ultimul rand, sexul te ajuta sa slabesti. Poti sa arzi pana la 200 de calorii la fiecare jumatate de ora de sex.Ehe pai inseamna ca trebuie sa ma apuc de acum ca sa slabesc rapid laughing))