| anonim_4396 a întrebat:

Sall happy Peste 3 zile e ziua mamei si vreau sa ii fac un tort numai ca eu nu am nicio treaba cu asta. Am tot cautat pe net dar toate retele de acolo par prea complicate laughing. Deci... stie cineva o reteta de tort bun si FOARTE usor de facut? Si nu ma trimiteti sa ii cumpar ca ea nu mananca din alea cumparate. Pana acum ii pregatea tata un tort de ziua ei dar anul asta nu o sa fie acasa atunci.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Tort cu biscuiti,budinca, banane si frisca,un strat de biscuiti,unul de budinca peste care pui bucatele de banane,apoi frisca,apoi o iei de la capat,faci cate straturi vrei, budinca e praf la plic, o faci cum scrie acolo, iti trebuie lapte s-o fierbi pe foc, in rest altceva nu ai de facut decat de asamblat tortul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma ca si eu am avut aceeasi problema de ziua mamei mele. Eu (bucatareasa ''minunata''laughing ) i-am facut un tort ''din minte''. Am vazut cum facea mama torturi uneori, si am zis sa incerc fara reteta. Mama chiar a apreciat gestul, si chiar a iesit bun. Eu iti recomand, sa faci un tort ''inventat'' de tine, adaugant si cateva idei de la niste retete de pe net.
Sper sa te fi ajutat cumva, si, ''La multi ani!'' mamei tale!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
TORT DE BISCUITI CU ZAHAR ARS
Ai nevoie de:500 g de biscuiti, 1 l de lapte, 8 linguri de zahar, 2 linguri de faina, 1 fiola esenta de rom, frisca lichida.
Cum procedezi:Rupi biscuitii in bucati mici.Arzi 4 linguri de zahar, iar apoi stingi cu o cescuta de apa calduta. Faina o desfaci cu apa si o amesteci cu cele 4 linguri de zahar.Laptele il pui la fiert.Cand da in fiert, vei pune faina, zaharul ars si le amesteci pe foc pana se ingroasa.Pui biscuitii si esenta si amesteci, apoi dai la rece.A doua zi pui compozitia pe un platou cu lingura si imbraci cu frisca, iar pe deasupra razi ciocolata.
Te pup.

| Kerli a răspuns:

Cel mai simplu e sa cumperi blat gata facut de la magazin. costa in jur de 10 lei. faci frisca din 2 pachete de frisca de la Dr Oetker si ai terminat.
http://www.confortmarket.ro/......frisca.jpg

http://4.bp.blogspot.com/......simplu.jpg

| sodobar a răspuns:

Cumpara blat de tort de la magazin,insiropeaza blatul,pune crema(cumpara la pliculet si vezi ca scrie pe ea cum se face, pune deasupra cealalta parte de blat si dupa dai cu spray de frisca gasesti la supermarket si nu uita o prajitura neinsiropata este oribila, siropul se face astfel:pune zahar intr-o cratita si amesteca lasa-l pana se face ca un caramel dupa toarna apa(sa nu te sperii cand torni apa peste zaharul ala, o sa fac un zgomot, iti spun din experienta)

| Georrggy a răspuns:

Eu iti recomand Tort cu Fructe Exotice.
http://delly.garbo.ro/......otice.html
Bafta

| Lleisha a răspuns:

Tortul cu fructe. Sau poti sa-i cumperi un cadou.

| Lleisha a răspuns:

In loc de tort poti sa-i faci o prajitura cum ar fi,, Prajitura cu fructe'' sau,, Chec''. Sunt usor de facut.

| alex96y a răspuns:

Sa fiu sincer mai bine strangi niste bani si dai comanda de un tort pentru ca am mai incercat si eu sa fac dintr-astea si n-a iesit nimic comestibilhappy.
Bafta!

| Anonim36 a răspuns:

Incearca tiramisu.Niciodata nu da gres;) http://lily-musat.blogspot.ro/2012/03/prajitura-tiramisu.html Sincer, eu nu folosesc Mascarpone, pentru interior fac crema de ciocolata sau crema speciala de tiramisu si pentru exterior frisca.Nu ma mai complic cu galbenusuri si mascarpone de-aia. Spor la lucru!

| mylovemika a răspuns:

Poti cumpara o punguta de piscoturi, 1-2 creme pentru prajituri(depinde cum iti place )si fructe. Piscoturile pe poti aseza cum vrei tu pe straturi (in forma de triungi,patrat,dreptungi,stea, sau ce idei mai ai u) fiecare strat mai intai il insiropezi cu apa cu zahar si le acoperi cu crema...iar pe deasupra pui crema, frisca, fructe, alune nesarate, orice iti trece prin cap.foloseste-ti imaginatia. Ceea ce este mai nasol- trebuie sa il tii la rece o zi sau cel putin cateva ore bune ...succes..La multi ani